Miesięczna sieciówka kosztować będzie 99,00 złotych, a 15 minutowy bilet 2,60 zł. Takie podwyżki obowiązywać będą od czerwca. Jeśli bilety okresowe kupimy w maju możemy zaoszczędzić trochę bejmów.
Nie lubimy podwyżek. Zwłaszcza, gdy słyszymy od czasu do czasu, że wszystkie zmiany komunikacyjne utrudniające życie kierowcom samochodów, służyć mają promocji transportu publicznego. Podwyższanie cen biletów temu z pewnością nie sprzyja. Przesiadka na rowery też niewiele się zda, jeśli spojrzymy na sieć ścieżek rowerowych. Dziury w budżecie jednak łatać jakoś trzeba.
Oprócz nowych cen pojawią się także nowe bilety. W strefie A wprowadzone zostają bilety będące połączeniem dotychczasowych biletów czasowych i jednoprzejazdowych – informuje Zdzisława Andrzejewska z Zarządu Transportu Miejskiego – bilet jednorazowy do 15 minut umożliwia również przejazd do 10 przystanków autobusem, a bilet jednorazowy do 30 minut umożliwia również 1 przejazd autobusem na dowolnym dystansie, pod warunkiem że, bilet skasowany w tramwaju funkcjonuje wyłącznie jako bilet czasowy, a bilet skasowany w autobusie funkcjonuje jako bilet jednoprzejazdowy lub czasowy, a po opuszczeniu autobusu staje się wyłącznie biletem czasowym, pod warunkiem, że nie upłynął jeszcze czas jego ważności. Kolejną nowością będą również bilety jednorazowe autobusowe do 10 przystanków na strefy A+B, oraz bilety 30-dniowe i 3-miesięczne do 6 przystanków na strefy A+B.
Znikają natomiast bilety linie pospieszne, na których od 1 czerwca obowiązuje taka opłata jak na pozostałych liniach.
By nieco zrekompensować podwyżki ZTM ma ofertę promocyjną dla posiadaczy biletów krótko i długookresowych. Bilet 24-godzinny, który zostanie skasowany między 20:00 w piątek a 24:00 w sobotę, zachowuje ważność do końca weekendu tj. do 24:00 w niedzielę – wyjaśnia Zdzisława Andrzejewska – wprowadzamy także ofertę „3+1” dla rodzin, a więc w przypadku, gdy oboje rodzice posiadają bilety imienne sieciowe normalne i jedno z ich dzieci posiada bilet imienny sieciowy ulgowy, rodzinie przysługuje jeden bezpłatny imienny bilet ulgowy dla kolejnego dziecka, ważny na okres odpowiadający najkrótszemu z posiadanych biletów oraz w najtańszej strefie wśród posiadanych biletów.
Jest także oferta „weekendowa”, dzięki której osoba posiadająca normalny bilet imienny sieciowy może bezpłatnie przewozić pod swoją opieką dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych w ramach odpowiedniej strefy biletowej. Kolejna nowość to oferta „12+1”. Osoba, która będzie kupowała bilety imienne sieciowe 30-dniowe przez 12 kolejnych miesięcy, a łączna przerwa pomiędzy okresami ich obowiązywania w skali 12 miesięcy nie będzie większa niż 5 dni, ma prawo do otrzymania jednego bezpłatnego biletu imiennego sieciowego 30-dniowego w najtańszej strefie biletowej spośród tych na które kupowała bilety w ciągu wcześniejszych 12-miesięcy.
Jak można zaoszczędzić bejmy? Tylko w przypadku, gdy kupimy bilety długookresowe – na przykład półroczne czy roczne, jeszcze w maju i pod warunkiem, że data ważności biletu musi rozpoczynać się najpóźniej z dniem 31 maja 2012 roku.
Oto nowe taryfy, które będą obowiązywać od 1 czerwca – kliknij na wybrany obrazek, by zobaczyć powiększenie:
Dodaj komentarz