Artykuł sponsorowany

Bliźniak w mieście. Sposób na wąską działkę

Dom - bliźniak  Foto: materiały prasowe

Wąskie działki budowlane są charakterystyczne dla atrakcyjnych lokalizacji, w których trudno o ładną parcelę w rozsądnej cenie. W takich miejscach często powstają budowane przez deweloperów osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Prywatni inwestorzy również mogą zdecydować się na takie rozwiązanie.

Popularny bliźniak to odpowiedź na problemy właścicieli bardzo małych działek. Każdy z segmentów domu w zabudowie bliźniaczej jest osadzony bezpośrednio na granicy działki. Na wielu takich działkach trudno byłoby zaplanować dom wolno stojący. Rozwiązaniem jest bliźniak. Budowa każdej jego części jest przy tym tańsza niż realizacja dwóch domów wolno stojących, koszty eksploatacji również powinny prezentować się korzystniej.

To idealne rozwiązanie dla dwóch rodzin, które chciałyby mieszkać blisko siebie. Inwestorzy mają przy tym ułatwione zadanie, nie muszą zamawiać projektu indywidualnego. Wśród projektów gotowych jest wiele propozycji przygotowanych specjalnie z myślą o wąskich i bardzo wąskich działkach, są też projekty domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

Bliźniak zazwyczaj składa się z dwóch segmentów tworzących odbicie lustrzane, ale nie jest to regułą. Segmenty nie muszą być identyczne i symetryczne, nie muszą tworzyć odbicia lustrzanego. A przy tym nie każdy dom, który wygląda jak bliźniak, jest nim w rzeczywistości. Domy w zabudowie bliźniaczej przede wszystkim powinny przylegać do siebie całą długością i szerokością ścian.

Przepisy nie definiują osobno domu w zabudowie bliźniaczej. Zostało w nich natomiast określone, co należy rozumieć przez jednorodzinny budynek mieszkalny. Jest to obiekt wolno stojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, który konstrukcyjnie stanowi samodzielną całość. Zgodnie z tą definicją, dom w zabudowie bliźniaczej powinien składać się z dwóch części, które tworzą odrębne technicznie całości przedzielone przerwą dylatacyjną ciągnącą się od fundamentów po dach. Jeśli budynek wygląda jak bliźniak, ale jego segmenty posiadają wspólne ściany konstrukcyjne i w rzeczywistości tworzą konstrukcyjną całość, dom nie jest bliźniakiem.

Warto przy tym pamiętać, że nie na każdej działce można zbudować bliźniaka. Jeśli w planie miejscowym dopuszczono taką zabudowę, sprawa jest jasna, można budować.

Bliźniak może też powstać na działce przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną, o ile w planie miejscowym bądź warunkach zabudowy nie ograniczono tej grupy do budynków wolno stojących. Najłatwiej uzyskać pozwolenie na budowę domu przy granicy, gdy na sąsiedniej działce zbudowano już lub wydano pozwolenie na budowę takiego domu. Obydwa segmenty bliźniaka mogą też powstać na jednej działce, ale w takiej sytuacja realizacja obydwóch części musi zostać objęta wspólnym pozwoleniem na budowę.

Przydatne linki:

projekty domów na wąską działkę – http://www.tooba.pl/projekty-domow-na-waska-dzialke

projekty bliźniaków – http://www.tooba.pl/projekty-blizniaki

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz