Czasami słyszymy o zakochaniu się od pierwszego wejrzenia. Naukowcy twierdzą jednak, że jest to niemożliwe. Powstał nawet wzór na miłość. Opracował go Gerhard Crombach, niemiecki uczony. Miłość to nic innego niż C8 H11 N, czyli fenyloetyloamina PEA. To właśnie ten związek wywołuje u nas szybsze bicie serca, to przez niego tracimy oddech i przez niego ściska nas w dołku. Trudno nam również zebrać myśli. Nie mamy apetytu, nie odczuwamy zmęczenia. Fenyloetyloamina działa na nas jak narkotyk. Jednak jego pojawienie się w naszym organizmie ma związek z jakąś konkretną osobą.
Czy za miłość odpowiada bardziej serce, czy rozum?
To dość podstępne pytanie, odpowiedziałabym, że mózg, ale serce również bierze udział w tym procesie – mówi Stephanie Ortigue, która naukowo zajęła się sprawą miłości – aktywacja w pewnych obszarach mózgu może stymulować serce i powodować motyle w brzuchu, z kolei pewne objawy, za które często uważamy, że odpowiedzialne jest serce, w rzeczywistości pochodzą z mózgu.
Badania przeprowadzone przez Stephanie Ortigue z Syracuse University potwierdzają, że zakochanie może wywoływać takie same stany euforii jak narkotyki. Uczucie to ma także wpływ na intelektualne obszary mózgu.
Okazuje się, że samo zakochanie się trwa zaledwie jedną piątą sekundy. Na tyle krótko, że można nawet ten moment przegapić. Gdy zakochujemy się w naszym mózgu zaczyna równolegle pracować 12 różnych regionów, które uruchamiają powstanie substancji chemicznej wywołującej euforię. Zaczynają zatem na nas wpływać dopamina, oksytocyna, adrenalina i wazopresyna. To wspaniałe uczucie wpływa także na zaawansowane funkcje poznawcze.
Jeszcze inni naukowcy stwierdzili, że ten poziom czynnika wzrostu nerwów we krwi również jest znacząco wyższy u osób, które właśnie się zakochały. Odgrywa on ważną rolę w tym co nazywamy zakochaniem od pierwszego wejrzenia.
Podczas zakochania aktywne są różne części mózgu. Na przykład miłość namiętna wywoływana jest przez obszar odpowiedzialny za nagradzanie, a także wiąże się z zaawansowanymi funkcjami poznawczymi.
Tyle naukowego podejścia. Czy jednak osobę zakochaną wszystkie te wzory i badania interesują?
Ponieważ dzisiaj mamy walentynki zostawmy na chwilę te wszystkie wzory, badania i eksperymenty… Proponujemy dwa utwory, które również mogą wywołać szybsze bicie serca…
Czym zajmują się naukowcy? Jak wpływa to na nasze życie? Możesz śledzić na stronie naukaipostep.pl 🙂
Dodaj komentarz