Na wystawie „Współczesna poznańska architektura – realizacje i ich twórcy” zaprezentowane zostały obiekty wyróżnione nagrodami im. Jana Baptysty Quadro i Złotego Ołówka. Można ją oglądać w pasażu Starego Browaru do 3 czerwca.
Odbywającej się w pasażu ekspozycji towarzyszyć będzie jeszcze jedna wystawa prezentowana w Galerii Słodownia „Portrety architektów poznańskich – twórcy współczesnej architektury”. Znajdą się na niej prace autorstwa artysty Tytusa Byczkowskiego. Będą to sylwetki architektów, którzy na przestrzeni lat mieli ogromny wpływ na kształtowanie się miejskiej przestrzeni publicznej.
Wystawa to zbiór portretów i karykatur architektów, kluczem do wyboru postaci, były osoby uhonorowane nagrodami im. Jana Baptysty Quadro i Złotego Ołówka, większość z nich miałem okazję poznać osobiście, a przenosząc wizerunek na płótno czy papier, skupiałem się na osobowości, a nie realizacjach architektonicznych – mówi Byczkowski – karykatura to prócz portretu moja życiowa pasja, ukazuje ona postać w trochę inny sposób, jest to nieco zabawne ujęcie, które czasem pokazuje więcej z charakteru osoby niż sam portret.
Wydarzenia organizowane są w ramach obchodów 20-lecia istnienia UWI Inwestycje, poznańskiego dewelopera, który przyczynił się do renowacji wielu cennych zabytków architektury, w tym rekonstrukcji fontann na Starym Rynku czy wyposażenia poznańskiej Katedry w nowe organy.
Podczas inauguracji wystawy w Galerii Słodownia, ogłoszono laureatów konkursu dla studentów na koncepcję zagospodarowania północnej części Ostrowa Tumskiego, gdzie pierwszą nagrodę, za pomysł rewitalizacji północnej część ostatniej wyspy w granicach miasta Poznania otrzymały Anna Stojčer i Anna Siwik. Druga nagroda trafiła do Aleksandry Hyż, a trzecia do Jagody Spychały. Jury konkursu wyróżniło ponadto prace Dominiki Grabarczyk i Andrzeja Piechoty; Marii Jankowskiej i Anny Kladzińskiej oraz Marty Urbańskiej.
Dodaj komentarz