Kilka dni temu pojawiła się informacja o wycieku danych z bazy PESEL. Kilka kancelarii komorniczych miało pobierać dane ok. 1.400.000 obywateli. Ta informacja zaniepokoiła wuchtę wiary, bo dane które wyciekły są na przykład wystarczające, by oszuści wzięli na nasze konto kredyt bez naszej wiedzy.
O sprawie zostały poinformowane organy ścigania i na tej podstawie prokuratura wspólnie z ABW podjęła czynności w kilku kancelariach komorniczych – uspokaja Ministerstwo Cyfryzacji – chodzi o to, by wyjaśnić, co było powodem tak dużej liczby zapytań, wiadomo dokładnie skąd pochodziły zapytania i kogo konkretnie dotyczyły.
Ministerstwo Cyfryzacji współpracuje z organami ścigania oraz Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Wszelkie pytania w tej sprawie należy na tym etapie kierować do prokuratury, koordynującej śledztwo, oraz ABW, której z uwagi na wagę sprawy powierzono prowadzenie śledztwa.
Jeśli nadal niepokoją Cię informacje, że Twoje dane mogły być wykorzystane bez Twojej wiedzy, pamiętaj, że każdy obywatel może bezpłatnie sprawdzić jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje.
Taką informację możesz uzyskać na jeden z następujących sposobów:
Przesłać do Ministerstwa Cyfryzacji elektronicznie wypełniony i podpisany Profilem Zaufanym wniosek.
Przesłać wypełniony i podpisany wniosek na adres: Ministerstwo Cyfryzacji, Departament Ewidencji Państwowych, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, z dopiskiem SRP
Jeśli informacje uzyskane z bazy PESEL potwierdzą, że o Twoje dane wnioskował komornik, który nie prowadził wobec Ciebie żadnego postępowania, wówczas możesz zgłosić ten fakt do prokuratury, z prośbą o nadanie statusu pokrzywdzonego w toczącym się śledztwie.
Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalny numer telefonu 22 245 59 05, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.
O tym jak zabezpieczyć swoje dane, które potencjalnie mogą być wykorzystane przez oszustów pisaliśmy również tutaj.
Dodaj komentarz