Centralne Biuro Antykorupcyjne pojawiło się w biurze Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków. Funkcjonariusze działali na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Sprawa dotyczy remontowanej kamienicy przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu.
Potwierdzamy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze zwróciło się o udostępnienie dokumentacji Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w sprawie rewitalizacji zabytkowej kamienicy przy ul. Młyńskiej 12-12A a Nowowiejskiego 19-21 w Poznaniu – wyjaśnia Paweł Marciniak z Urzędu Miasta.
Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy w instytucji samorządowej oraz pośrednictwo w załatwieniu sprawy w zamian za obietnicę korzyści majątkowej.
Joanna Bielawska – Pałczyńska, Konserwator, a także jej zastępca Wojciech Starzycki zostali przesłuchani przez funkcjonariuszy CBA w charakterze świadków. Urzędnicy udzielili wszelkich informacji oraz udostępnili niezbędną dokumentację.
Wyjaśnienia dotyczyły dokumentacji związanej z remontem kamienicy przy ulicy Młyńskiej oraz współpracy Miejskiego Konserwatora Zabytków z jednym z rzeczoznawców – specjalistą od konstrukcji budowlanych – dodaje Paweł Marciniak – wykonywał on w 2013 roku opinię w sprawie stanu technicznego stropów w zabytkowej kamienicy przy ul. Młyńskiej na kwotę 10.000 złotych brutto.
Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu w latach 2010 – 2013 zlecił temu rzeczoznawcy wykonanie dwóch ekspertyz i jednej opinii technicznej o charakterze konstrukcyjnym dla obiektów zabytkowych na terenie miasta Poznania. Były one potrzebne by możliwe były prace konserwatorskie. Rocznie zlecanych jest od 5 do 7 podobnych opracowań specjalistom i rzeczoznawcom z różnych dziedzin.
Jednocześnie podkreślamy, że zarówno Pani Konserwator jak i Jej zastępca nie mieli i nie mają związków ani towarzyskich ani rodzinnych z ww. rzeczoznawcą – dodał Paweł Marciniak.
Dodaj komentarz