Zbliża się święto Trzech Króli, od kiedy – zgodnie z tradycją – można rozbierać stojące w domach choinki. Jest kilka sposobów na pozbycie się świątecznego drzewka. Inaczej obchodzimy się ze ściętą, a inaczej z ukorzenioną rośliną.
Cięte choinki, bez korzeni są odbierane sprzed domów i mieszkań zgodnie z harmonogramem (jest on dostępny na stronie Wszystko o odpadach oraz w aplikacji Smart City Poznań). Wywóz drzewek zaplanowano na styczeń i luty.
Choinki należy wystawić przed dom lub blok w czasie wskazanym w harmonogramie. Ważne, aby były pozbawione ozdób, ziemi i doniczek – te należy wrzucić do odpowiednich pojemników na odpady zmieszane (rośliny w doniczce oraz z ziemią nie będą zabierane sprzed posesji).
Odebrane od mieszkańców drzewka zostaną rozdrobnione i trafią do poznańskiej biokompostowni, gdzie razem z innymi odpadami organicznymi będą przetworzone na kompost.
Osoby, które wcześniej samodzielnie rozdrobnią roślinę, mogą wrzucić to, co z niej pozostało do brązowego pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika. Rozdrobnione drzewko można również samodzielnie zawieźć do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, skąd trafią do biokompostowni.
Ukorzenione choinki, które przetrwały pobyt w domu, można przesadzić. Aby zwiększyć szansę rośliny na przetrwanie w środowisku naturalnym, w pierwszym tygodniu stycznia warto wystawić ją do ogrodu lub na balkon (chyba, że drzewko wypuściło nowe pędy, wtedy dobrze przechować ją w jasnym, chłodnym pomieszczeniu o stałej temperaturze i wilgotności, a sadzenie do ziemi przełożyć do nadejścia wiosny).
Dodaj komentarz