Stare Miasto

Cudowna studnia – sobotnia poznańska tradycja

Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa  Foto: lepszyPOZNAN.pl

Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa Foto: lepszyPOZNAN.plSetki a może nawet tysiące poznaniaków z pękatymi butelkami, słojami a nawet kilkulitrowymi plastikowymi kanistrami czekało w długiej kolejce by pobrać wodę ze studzienki znajdującej się w kaplicy Kościoła Najświętszej Krwi Pana Jezusa, przy narożniku Żydowskiej i Kramarskiej. Cudowna moc wody ze źródełka związana jest z legendą z XIV wieku. Świątynia powstała w początku XVIII wieku w kamienicy, w której zgodnie z przekazami historycznymi Żydzi profanowali skradzione hostie w 1399. W roku 1620 odnaleziono w niej stół na którym miano dokonać zbezczeszczenia. Jak czytamy w wikipedii mogła to być mistyfikacja karmelitów trzewiczkowych chcących nabyć grunt wewnątrz miasta czemu oponowała rada miejska, stąd zresztą powstało takie opóźnienie w budowie kościoła.

Pani Maria do kościółka przyjechała z Górczyna. Mówiła, że o legendzie słyszała od swojej mamy, choć nie wierzy że hostie zbezcześcili Żydzi, jest natomiast pewna, że po kilku łykach czuje się zdrowsza i weselsza. I prosi śmiejąc się żeby dodać, że nie jest „moherem” Kościółek przy Kramarskiej jest na końcu jej trasy świątecznego odwiedzania grobów. Do domu zabiera kilka ciężkich butelekwody.

Hostie zostały wykradzione z kościoła ojców Dominikanów (dziś to kościół jezuicki przy ulicy Szewskiej)i zostały jak podaje legenda pokłute nożami. Z zadanych cięć wytrysnęła krew i rozlała się na stole i ścianie piwnicy. Przestraszeni oprawcy wrzucili hostie do studni, te jednak uniosły się i zawisły w powietrzu, więc zostały zawinięte w chustę i zaniesione na nadwarciańskie mokradła, gdzie próbowano je zagrzebać w błocie.

Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa Foto: lepszyPOZNAN.plUnoszące się w powietrzu hostie odnalazł 15 sierpnia 1399 pewien pasterz, który pasąc swoje stado zauważył, że nagle bydło zaczyna klękać i wznosić głowy ku górze w stronę otoczonych blaskiem komunikantów. Na miejsce cudu, zgodnie z kronikami, przybyli wkrótce mieszczanie, władze miasta oraz biskup Wojciech Jastrzębiec. W orszaku znajdował się również dominikanin Jan Ryczywół. Uniósł on patenę na której hostie same spoczęły. Następnie przeniesiono je w procesji do poznańskiej kolegiaty. Jednak dzień później okazało się, że ponownie zniknęły. Odnaleziono je na poprzednim miejscu, a gdy sytuacja powtórzyła się jeszcze raz, uznano, że Ciało Chrystusa postanowiło spoczywać w tym właśnie miejscu. Wzniesiono tam wówczas drewnianą kapliczkę. Później król Władysław Jagiełło ufundował w tym miejscu Kościół Bożego Ciała, najważniejsze wówczas miejsce pielgrzymkowe w kraju oraz klasztor karmelitów trzewiczkowych, którzy mieli sprawować opiekę nad sanktuarium. Król przybył tu przed bitwą pod Grunwaldem, a następnie podczas powrotu z wyprawy nie udał się do Krakowa, lecz do Poznania, aby podziękować Bogu za zwycięstwo. Następnie król odwiedzał to sanktuarium przed każdą wyprawą wojenną.
Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa Foto: lepszyPOZNAN.plSpołeczeństwo poznańskie zaczęło się domagać, by miejsce pierwszej profanacji również zostało upamiętnione świątynią. W 1668 roku król Jan Kazimierz wydał pozwolenie na budowę, która zakończyła się w 1704 roku. W podziemiach kościoła odkryto studzienkę, z której czysta woda ma moc uzdrawiania.

Na Kramarskiej spotkać można też wielu turystów, którzy Wielkanoc spędzają w Poznaniu. Axel z Dusseldorfu przyjechał tu z żoną poznanianką, która zawsze zachwalała mu Kraków i jego zabytki a on uważa, że Poznań jest fajniejszy. Tu wszystko wydaje się takie prawdziwe! A ta woda, to fajna sprawa. Powinniście lepiej reklamować takie rzeczy, dodaje. A jak smakuje? Jest zimna  : )

Poznańską tradycją jest otwarcie studzienki w wielkanocną sobotę. Tym, którym nie udało się w święta odwiedzić kościółka informujemy, ze woda otrzymać można też w zakrystii po każdej mszy świętej. W niedzielę o 12:00 w świątyni odprawiana jest msza w obrządku greckokatolickim.

Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa Foto: lepszyPOZNAN.pl

/

Jak funkcjonuje komunikacja miejska podczas Świąt – zobacz tutaj.

Do której zrobisz zakupy w Wielką Sobotę sprawdzisz tutaj.

/

/

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz