Swój projekt umieścili na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl. Liczą ma wsparcie poznaniaków i efekt w postaci ożywienia Placu Wolności. Jeżeli uda im się zebrać brakujące 4 tys. zł, 7 września przy fontannie będziemy mogli zobaczyć spektakl „Pieśń o nocy”. Studenci – organizatorzy festiwalu Opera Know-how nie proszą o miejskie dotacje, liczą że pasja, sztuka i ambitny program zachęca poznaniaków do wsparcia kulturalnego przedsięwzięcia.
Spektakl jest elementem festiwalu Opera Know-how przygotowanego przez grupę poznańskich studentów z różnych uczelni. To pomysł na zainteresowanie poznaniaków śpiewem klasycznym i operą. Celem projektu jest także promowanie młodych artystów, tworzenie oryginalnych projektów muzycznych oraz zachęcanie do czynnego uczestniczenia w kulturze.
Wszystkie wydarzenia festiwalu są bezpłatne i odbywają się wokół ulicy Święty Marcin – na podwórkach i w miejskich bramach. Miejsce nie jest przypadkowe – twórcy festiwalu chcą przyczynić się do rewitalizacji i kulturalnego ożywienia najważniejszej poznańskich arterii oraz dotrzeć do mieszkańców miasta w ich codziennej rzeczywistości.
Zebrane dzięki PolakPotrafi.pl pieniądze organizatorzy przeznaczą na produkcję spektaklu plenerowego Pieśń o nocy w reżyserii Zuzanny Marii Głowackiej, będącego hołdem dla Karola Szymanowskiego, patrona pierwszej edycji festiwalu. Widowisko opisywane jest w programie jako „budowana na nieoczywistym fabularnym splocie teatralna wariacja tworząca apolliński sen w samym centrum miejskiej rzeczywistości”.
Potrzebne jest zwłaszcza wypożyczenie profesjonalnego instrumentu oraz sprzętu nagłaśniającego i oświetlenia. Są to elementy niezbędne przy realizacji tak wielkiego przedsięwzięcia. Próby muzyczne, prace nad kostiumami, scenografią i koncepcją oświetlenia już trwają. Twórcy chcą jednak, by spektakl, który będzie podsumowaniem całego festiwalu, zrealizowany został precyzyjnie i fachowo. Nadwyżka środków finansowych, którą uda się zebrać, przeznaczona zostanie na honoraria dla artystów (muzyków, aktorów, tancerzy), którzy biorą udział w wydarzeniach festiwalowych oraz dokumentację video.
Od kilku lat w Europie panuje moda na wystawienie oper w przestrzeniach otwartych. Coraz większą popularnością cieszy się również opera kameralna. Poznań, który szczyci się długoletnią tradycją filmowych i teatralnych festiwali plenerowych, jest idealnym gruntem dla wdrożenia znanego w Europie Zachodniej operowego know-how. Aby opera dała się poznać i oswoić, musi spotkać mieszkańców w ich codzienności.
Oczywiście, że opery nie da się pokochać od razu. Rewolucja w myśleniu dokonuje się stopniowo, dzięki małym, choć istotnym rzeczom. Dlatego to właśnie pieśń, najprostsza forma wokalna, stanie się bohaterką większości wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu. Każdy miniaturowy muzyczny spektakl pozwoli zbliżyć się do zrozumienia istoty wielkiej muzycznej formy.
Know-how znaczy dosłownie wiem jak. Pod hasłem tym kryje się nasza recepta na operę: współczesną, krótką i atrakcyjną. Każdy, kto nie jest muzycznym ignorantem, chciałby przyznać: wiem jak zachwycić się operowym śpiewem, wiem jak rozumieć operę, wiem jak ją polubić. Operze trzeba najpierw dobrze się przypatrzeć, wziąć pod lupę, rozebrać ją na części pierwsze… Chcemy wprowadzić ten plan w życie i nie chwaląc się – wiemy jak – zapraszają studenci na festiwal Opera Know-how!
Akcja na PolakPotrafi.pl: https://polakpotrafi.pl/projekt/opera-know-how
http://www.youtube.com/watch?v=cMACxzgFsJM
Dodaj komentarz