Ponad pół tysiąca dzieci w wieku 9 – 12 lat z Poznania i podpoznańskich szkół podstawowych wzięło udział w projekcie badań zaburzeń postawy ciała organizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego.
Nauczyciele jak i rodzice chcą by dzieci rozwijały się prawidłowo, potrzebują jednak wiedzy dotyczącej zaburzeń postawy a także profilaktyki, właściwego doboru ćwiczeń korekcyjnych.
Celem projektu kierowanego przez dr Marzenę Wiernicką z Zakładu Kinezyterapii jest stworzenie zasad postępowania w przypadku wykrycia zaburzeniach narządu ruchu i realizacji ćwiczeń korekcyjnych zarówno w warunkach szkolnych jak i w ośrodkach odnowy biologicznej czy klubach fitness.
Do projektu zakwalifikowano 6 szkół z 17 zgłoszonych z Poznania oraz powiatu poznańskiego.
Przebadano 519 uczniów sprawdzając m.in. ukształtowanie stóp, równowagę ciała i analizę chodu. Do działań profilaktycznych w zasadzie kwalifikowały się wszystkie badane dzieci. Do działań korekcyjnych zakwalifikowano ponad połowę uczestników programu, u których występowały zaburzenia ustawienia kręgosłupa oraz wyraźne nieprawidłowości w ukształtowaniu stóp. Niestety nie wszystkie dzieci dotknięte wadami postawy wzięły udział w zajęciach korekcyjnych, gdyż w tym samym czasie uczestniczyły w innych, dodatkowych zajęciach edukacyjnych – wyjaśnia dr Wiernicka.
Specjalne wskazówki realizacji ćwiczeń korekcyjnych otrzymali także rodzice i nauczyciele. Ważna jest tutaj profilaktyka, wdrażanie zasady kształtowania u dzieci nawyków przyjmowania dobrej postawy ciała, prawidłowego obciążania kończyn dolnych i stóp podczas prowadzonych przez siebie lekcji wychowania fizycznego.
Czy poznańskie dzieci mają wady postawy?
Po zakończeniu badań organizatorzy projektu stwierdzili, że u 10% badanych występuje znaczne odchylenie od pionu kręgosłupa, u 36% jest ono nieznaczne, u 25% badanych zaobserwowano i nieprawidłowości w ustawieniu barków, talii, łopatek i bioder. Sporo uczniów ma także nieprawidłowości w symetrii budowy oraz funkcjonowaniu stóp.
Wierzymy, że program pozwoli zwiększyć świadomość dzieci, rodziców oraz nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie przeciążeń narządu ruchu – tłumaczy dr Wiernicka. – Mam nadzieję, że na bazie zrealizowanego projektu wdrożony zostanie nowoczesny program profilaktyki przeciążeń narządu ruchu, nawiązujący do zainaugurowanej w 2000 roku i przedłużonej w 2010 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ “Dekady Kości i Stawów”.
Akademia Wychowania Fizycznego zaprasza na konferencję dotycząca roli aktywności ruchowej. Szczegóły w naszym kalendarium.
Dodaj komentarz