Targi, jarmarki i odpusty parafialne należały do najważniejszych wydarzeń w życiu lokalnych społeczności średniowiecznej Europy. O ich początkach, a także o tym, co wspólnego z handlem mieli wikingowie i czym płacono na rynkach dawnej Słowiańszczyzny, można między innymi przeczytać w najnowszej książce, którą wydało poznańskie Muzeum Archeologiczne.
Publikacja pt. „Targi, jarmarki i odpusty” zawiera teksty wykładów popularnonaukowych wygłoszonych podczas X Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie.
Zbiór otwiera opracowanie profesora Zbyszko Górczaka omawiający początki targów i jarmarków w średniowiecznej Europie oraz ich znaczenie dla rozwoju ówczesnej gospodarki. O tym, że handel był jednym z podstawowych zajęć wikingów opowiadają kolejne teksty, także o słowiańskim święcie „stada”, które odbywało się w czasie zbliżonym do kościelnych Zielonych Świątek. Jego reliktowe przeżytki autor dostrzega również we współczesnym folklorze, znajdując tym samym dowód ciągłości niektórych tradycji festynowych, odbywających się już w mocno zmienionej formie.
Książka opisuje także środki płatnicze stosowanych przez dawnych Słowian przy zawieraniu transakcji handlowych. Oprócz monet, rolę taką mogły pełnić inne przedmioty, często nie mające zastosowania w codziennych zajęciach.
Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony Muzeum lub Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie.
Dodaj komentarz