POZnań

“Czyste słupy”

Wystawa czyste słupy  Foto: UMP

Kampania “Czyste słupy” trwa już od dwóch lat. Skala nielegalnego plakatowania elementów infrastruktury miejskiej została w tym czasie znacząco ograniczona. W ramach podsumowania dokonań i podziękowania mieszkańcom za zaangażowanie powstała wystawa zdjęć “Wspólnie dla miasta”.

Nieestetyczne, oblepione plakatami słupy od lat były problemem Poznania. Na niektórych z nich warstwa starych, wyblakłych reklam sięgała nawet centymetra. W 2015 roku z miasto postanowiło rozprawić się z tą sytuacją. Z inicjatywy zastępcy prezydenta Poznania powstała kampania “Czyste słupy”. Jej celem było zaangażowanie poznaniaków w akcję “oczyszczania” miasta oraz uświadomienie im jak szpecące są plakaty oraz jak kosztowne jest ich usuwanie.

Rok wcześniej Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie pod hasłem Sprzątanie Wildy rozpoczęła akcję, która później została rozwinięta przez miasto.

Kiedy na przełomie roku 2014/2015 przejmowaliśmy odpowiedzialność za miasto stan słupów trakcyjnych był fatalny. Zastanawialiśmy się jak to zrobić, żeby nie tylko oczyścić te słupy, ale też by nie dochodziło do ponownego ich plakatowania. Padł wtedy pomysł kampanii społecznej. Jak się później okazało licznie włączyli się w nią zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy Poznania – mówi jeden z zastępców prezydenta Miasta Poznania.

Trwająca dwa lata kampania odniosła ogromny sukces. Wspólne usuwanie plakatów zainteresowało wielu mieszkańców. Poświęcili oni swój wolny czas dla Poznania i dzięki ich pomocy plakaty zostały usunięte z ponad 50 słupów trakcyjnych w rejonie pl. Wolności oraz ulic 27 Grudnia i Fredry. W oczyszczaniu brał udział także prezydent Jacek Jaśkowiak. W 2016 roku akcja została powtórzona. Plakaty zniknęły z ponad 80 słupów trakcyjnych przy ul. Podgórnej, Al. Marcinkowskiego i Strzeleckiej.

W celu uświadomienia, że nielegalne plakaty nie będą już tolerowane władze miasta podjęły także rozmowy z organizatorami imprez. W umowach zawarto zapisy, że wszelkie działania reklamowe muszą być zgodne z prawem, a materiały promocyjne mogą się pojawiać tylko w miejscach do tego przeznaczonych i za zgodą dysponentów tych miejsc. Efekt połączonych działań widoczny jest do dziś. Bezprawne plakaty na elementach infrastruktury publicznej pojawiają się sporadycznie. W 2011 roku strażnicy interweniowali blisko 800 razy wobec nielegalnie plakatujących. W ostatnich dwóch latach liczba tych interwencji utrzymuje się na poziomie ok. 100 rocznie.

Efekty prowadzonej kampanii widać bardzo wyraźnie. Jest to radykalna zmiana estetyczna. Większość słupów wciąż pozostaje czysta, co więcej – dzięki temu, że infrastruktura zyskała elegancki, grafitowy kolor, jest teraz dyskretniej obecna w miejskiej przestrzeni – mówi Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Miasta.

W ramach podziękowania mieszkańcom za zaangażowanie w kampanię “Czyste słupy” w Urzędzie Miasta Poznania stanęła wystawa zdjęć “Wspólnie dla miasta”. Jest to forma pokazania dotychczasowych dokonań oraz zachęta do dalszej walki z nielegalnymi plakatami. Poznaniacy mają okazję zobaczyć jak wyglądały słupy przed oczyszczeniem oraz jak pięknie komponują się z przestrzenią miejską czyste i przemalowane. Wystawa znajduje się na parterze UM, przy pokoju radnych, i będzie dostępna dla zwiedzających do końca września w godzinach pracy urzędu tj. od 7:30 do 15:30.

W tym roku akcja wspólnego usuwania szpecących plakatów się nie odbędzie. Po analizie elementów miejskiej infrastruktury okazało się, że nie ma takiej potrzeby. W naszym mieście nie ma już słupów, które wymagałyby oczyszczenia. Bardzo nas to cieszy i świadczy o ogromnym sukcesie kampanii. Poprzez tą wystawę chcielibyśmy jeszcze raz podziękować poznaniakom za pomoc – dodają władze Miasta.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz