Do tegorocznych Dni Ułana jest coraz bliżej. Symbolem tegorocznej edycji Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich będą… koła.
Cóż jednak mają wspólnego koła, o których wspominamy, z kawaleryjskim świętem? Jak się okazuje historia koni i owych bezdusznych kół w pewnym monecie się połączyła.
Równo przed osiemdziesięcioma laty powstała pierwsza w Wojsku Polskim w pełni zmotoryzowana wielka jednostka pancerno-motorowa 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej – wyjaśniają organizatorzy Dni Ułana – początkowo traktowana jak eksperyment, przez kobylarzy, czyli tradycyjną kawalerię, zwana wojskami szoferskimi, stała się wyznacznikiem kierunku przekształcenia tradycyjnej kawalerii w formację w pełni zmotoryzowaną.
Rumaki zamieniały na opancerzone konie mechaniczne. Również żołnierze z 15. Pułku Ułanów Poznańskich kontynuowali tak swą walkę, choć zachowali swoje kawaleryjskie barwy. Tradycja ta jest nadal żywa, czego dowodem są powiewające nad opancerzonymi Rosomakami 15. batalionu Ułanów Poznańskich, charakterystyczne proporczyki.
Ze względu na obecność stalowego rumaka, który towarzyszył Ułanom Poznańskim podczas II wojny światowej tegoroczne Dni Ułana będą wyjątkowe – zapowiadają organizatorzy – dzięki ciężkiej pracy i przychylności wielu ludzi może się zdarzyć, że pewien wiekowy pojazd stawi się w historycznym garnizonie, do którego nie było mu dane dotrzeć z ułanami służącymi w 2. Korpusie Polskim.
Pojazd ten, który zobaczymy podczas tegorocznych Dni Ułana, w czasie wojny pozostał poza Polską. Wszystko wskazuje jednak na to, że choć znacznej części weteranów kampanii włoskiej nie dane było powrócić do ojczyzny, jemu się to uda.
Uczestnicząc w ułańskim święcie, zakończy kilkudziesięcioletnią tułaczkę – dodają organizatorzy.
Tegoroczne Dni Ułana odbywać się będą od 21 do 23 kwietnia. Szczegółowy program tego wydarzenia znajdziecie poniżej.
Piątek 21.04 – Hipodrom Wola
Zawody kawaleryjskie
Sobota 22.04 – Hipodrom Wola
Zawody kawaleryjskie
Sobota 22.04 – Centrum miasta
19:30 – Capstrzyk z pl. Mickiewicza pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich
20:00 – Uroczysty Apel Poległych pod pułkowym Pomnikiem
Niedziela 23.04 – Centrum miasta
10:00 – Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania (ul. Ludgardy)
Defilada pod Pomnik Ułanów Poznańskich i na Stary Rynek
Niedziela 23.04 – Cytadela
11:00-17:00 Festyn rodzinny oraz pokazy i prezentacja kawalerii
Dodaj komentarz