Teatr w średniowieczu, scena nad Wartą? O historii poznańskiego życia scenicznego rozmawiać będą w najbliższą sobotę w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci naukowcy, aktorzy oraz szefowie Teatru Polskiego i Nowego. Specjalne atrakcje przygotowano także dla dzieci.
Pragniemy zaprezentować wiedzę dotyczącą zachowań teatralnych, wiązanych z rytuałami kultowymi w okresach pradziejowych, a także bogatym spektaklem władzy w czasach średniowiecza, mówi Szymon Zdziebłowski, rzecznik Muzeum Archeologicznego.
Spotkanie na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w bezpośredniej bliskości konstrukcji wzniesionych tam przez pierwszych władców Polski, gwarantuje niezwykła atmosferę i pozwoli ciekawie spojrzeć zarówno na teraźniejszość przyszłość i przeszłość.
Podczas prezentacji będzie można poznać wielość i różnorodność znaczenia teatru zarówno w sensie ewolucji samego terminu, jak również ogromnego znaczenia inscenizacji i dawnych rytuałów. Celem spotkania jest stworzenie szerokiej płaszczyzny dyskusyjnej, służącej ukazaniu bogatego spektrum problematyki wiązanej z teatrem. Gościem będzie prof. Piotr Bering z Instytutu Filologii Klasycznej UAM, który przybliży temat form parateatralnych w średniowieczu.
Nie zapominamy także o współczesnym teatrze. Poznańskie instytucje: Teatr Polski i Nowy, zaprezentują obecne życie sceniczne na artystycznym tle naszego miasta. Ideą spotkania jest pokazanie jakiego teatru możemy doświadczyć w Poznaniu oraz to w jakim kierunku przewiduje się jego ewolucję.
Spotkanie składa się z dwóch części. Pierwsza rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 13.00. Wtedy zapraszamy na warsztaty teatralne skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat prowadzone przez wykładowcę dziecięcego „Teatru Łejery”.
Obowiązują zapisy pod adresem: rezerwat@muzarp.poznan.pl lub tel. 61 852 21 67.
Druga część spotkania (od godz. 15 do 18) to opowieść „Ewolucja Teatru w Poznaniu”, pomyślana jako otwarty panel dyskusyjny. Co wiemy o potrzebie teatralnej człowieka w najstarszych znanych okresach, a także w średniowieczu, szczególnie w momencie powstawania państwa i miasta? Czy możemy powiedzieć, że teatr od początku towarzyszy Poznaniowi?
Wstęp na wszystkie wydarzenia (15 czerwca, sobota) jest wolny.
Dodaj komentarz