Sport

Drwale ostrzą piły i siekiery na sobotnie Mistrzostwa Polski

Stihl Timbersports 2015 - Poznań 14.11.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Stihl Timbersports 2015 - indywidualne zawody o tytuł Mistrza Świata wygrał, siedmiokrotny zdobywca tego tytułu, Nowozelandczyk Jason Wynyard. Na drugim miejscu znalazł się Szwajcar Christoph Geissler, a tuż za nim na trzecim Australijczyk Brayden Meyer. Impreza odbywała się na terenie MTP w hali 3a. Poznań 14.11.2015 r.

Ryk pił mechanicznych o mocy silników równej motocrossowym motocyklom, trzask strzelających kłód drewna i deszcz trocin – taka oprawa towarzyszyć będzie zawodom w sportowym cięciu i rąbaniu drewna, które w sobotę 5 września odbędą się w Poznaniu. Przed nami święto pełne ekstremalnych sportowych emocji i najbardziej wyczekiwana impreza sezonu: XVII Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS®. Transmisja z tegorocznych zawodów udostępniona zostanie za darmo w internecie.

Na ten dzień czekali wszyscy fani sportów ekstremalnych. Wielkie ambicje, piekielnie ostry sprzęt i dziesiątka najlepszych, najsilniejszych, najbardziej precyzyjnych drwali z całej Polski! Potężni atleci wyleją hektolitry potu na drodze do najbardziej prestiżowego tytułu w sportach ekstremalnych w Polsce. 5 września czeka ich chwila prawdy – impreza która wyłoni najlepszego zawodnika w kraju.

Otwarta transmisja w internecie

Tegoroczne Mistrzostwa Polski odbędą się w Poznaniu – polskiej kolebce zawodów drwali, gdzie regularnie trenują na zgrupowaniach najlepsi zawodnicy w kraju. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 17:00, a mistrza Polski poznamy około godziny 20:30. W tym roku z powodu trwającej pandemii koronawirusa wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności. Jednak wszyscy entuzjaści zawodów w sportowym cięciu i rąbaniu drewna mogą być spokojni – zawody będą dostępne „na żywo” w internecie, a zmagania polskich herosów zobaczymy w otwartych transmisjach na platformie Facebook. W rywalizacji udział weźmie dziesiątka czołowych atletów z całego kraju, na czele ze zdobywcami tytułu Wicemistrzów Świata z 2017 roku. Zawodnicy rywalizować będą w sześciu sprawdzających wszechstronne umiejętności konkurencjach. Faworytem zmagań jest prawdziwy dominator na krajowej arenie, aktualny mistrz Polski, obrońca tytułu – Michał Dubicki.

Podobnie jak przed rokiem, tegoroczny Mistrz Polski będzie miał zaszczyt reprezentowania naszego kraju w Mistrzostwach Świata STIHL TIMBERSPORTS®!

Stawka jest niezwykle wysoka i nie ma miejsca na potknięcia. Wygra ten, kto najlepiej wytrzyma presję, a także zademonstruje zabójczą mieszankę siły, szybkość i techniki. Bardzo się cieszę, że rywalizacja w tym roku dojdzie do skutku i spodziewam się wielu emocji. Start w Mistrzostwach Polski pozwoli na utrzymanie formy oraz przygotowanie się do udziału w Mistrzostwach Świata – mówi obrońca tytułu, Michał Dubicki.

Wieloletnia i bogata tradycja zawodów

Sporty związane z rąbaniem i cięciem drewna mają niezwykle bogatą tradycję. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, a oficjalne zawody odbywały się już w XIX wieku. Sportowe cięcie drewna zyskało profesjonalne oblicze, zarówno w Europie jak i na całym świecie, od czasu objęcia nad nim oficjalnego patronatu przez firmę STIHL. W naszym kraju pierwszy raz do rywalizacji w tym sporcie ekstremalnym przystąpiono w 2003 roku. Z kolei w 2015 roku w Poznaniu, po raz pierwszy w Polsce zorganizowano Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie.

Spektakularne konkurencje, które fascynują widzów

Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS® w Poznaniu, to doskonała okazja, by przekonać się, dlaczego sportowe cięcie i rąbanie drewna zdobywa coraz większą popularność. Zawodnicy wyposażeni w olbrzymie piły ręczne, ostre jak brzytwa siekiery oraz pilarki mechaniczne o potężnej mocy, starają się w jak najszybszym tempie przerąbać i przeciąć potężne kłody drewna. W zawodach STIHL TIMBERSPORTS® rozgrywanych jest 6 wymagających konkurencji, w których sportowcy muszą mierzyć się m.in. z kłodami o średnicy 46 cm, rąbaniem na wysokości pierwszego piętra czy opanowaniem piły ręcznej o długości 2 metrów! Wszystkie konkurencje: trzy z użyciem siekiery, dwie z użyciem pilarek i jedna z wykorzystaniem piły ręcznej, nawiązują do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Ekstremalne emocje gwarantowane!

Zawody będzie można nieodpłatnie śledzić korzystając z poniższego linku:

https://www.facebook.com/events/3262475267175180/

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz