15 projektów zmieniających miasto, w tym dwa z Wielkopolski zostanie zrealizowanych w ramach programu Lechstarter. Dzięki konkursowi Poznań wzbogaci się nowe miejskie meble, a projekt Nocne Życie Fortów pozwoli odkryć świat nietoperzy
Lechstarter to program, który od 2016 r. pozytywnie zmienia polskie miasta, umożliwiając wcielanie w życie oryginalnych pomysłów na ich rewitalizację. W tym roku po raz trzeci przeznaczono na ten cel 1 mln zł. Zwycięskie ekipy przeszły długą drogę: w tegorocznej edycji udział wzięło niemal 300 kreatywnych koncepcji, z których jury wyłoniło 48 projektów najpełniej oddających ideę akcji. To one przystąpiły w finale do walki o głosy lokalnych społeczności, które z grona projektów wybrały te najlepsze.
Nowe meble miejskie pojawią się dzięki projektowi Generatora Malta, który do ich zaprojektowania zaprosił Jolę Starzak i Dawida Strębickiego – architektów, którzy po wieloletniej pracy w Belgii, otworzyli pracownię w Poznaniu. Planowany jest zakup krzeseł oraz stworzenie autorskich mebli: – stołów, ław, wielkoformatowych poduch i donic dla roślin.
Kolejny zwycięski poznański projekt będzie realizowany w XIX-wiecznych fortach, a przyrodnicze atrakcje dla odwiedzających obejmować będą wieczorne prezentacje podczas których przy pomocy specjalistycznego sprzętu: nokto- i termowizorów, detektorów ultradźwięków i odpowiedniego oświetlenia będzie można obserwować i podsłuchać zachowania nietoperzy.
Z roku na rok projekty zgłaszane do programu są bardziej przemyślane, dojrzałe i skierowane na potrzeby lokalnych społeczności. Jakość zgłoszonych wniosków, choć ciągle robi wrażenie, nie jest jednak jedynym aspektem programu, na jaki warto zwrócić uwagę. Niemniej ważne jest to, w jaki sposób autorzy wniosków namawiają mieszkańców swoich miast i sympatyków do głosowania na ich inicjatywy – tak program podsumowuje Filip Springer, członek jury.
W kategorii Grantów, w ramach której czekało 5 dotacji o wartości 100 000 zł, najlepsze okazały się projekty z Gdyni, Lipna, Łodzi, Opola i Poznania. Pierwszy z nich, zdobywca największej ilości głosów – Pociąg do miasta – IV Letni Festiwal Teatralny w Gdyni – zakłada organizację festiwalu ulicznego. Projekty z Lipna (Nie ma Lipy – gra nam nie tylko w duszy!) i Łodzi (Pracownia WIMA) mają na celu stworzenie kolejno przestrzeni do relaksu w parku w Lipnie oraz przestrzeni wspólnej umożliwiającej rozwijanie zainteresowań mieszkańców Łodzi. Projekt z Opola, pod nazwą Przystań z zachodzącym słońcem, zgodnie z założeniami ma zapewnić miejsce spotkań i rekreacji nad wodą, zaś Mobilne Meble dla Miasta, projekt z Poznania, umożliwi zakup mebli do wykorzystania w przestrzeni miejskiej.
Pełna lista zwycięzców na stronie: https://lechstarter.urbanforms.org/
Dodaj komentarz