Od niedzieli w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym możemy oglądać wystawę Dzieci Poznania w 95 rocznica powstania 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
Oglądać będziemy mogli nie tylko kolekcję dokumentów, mundurów ale także ciężki sprzęt bojowy. Wystawa przygotowana została we współpracy z Towarzystwem Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz Stowarzyszeniem Historia Militaris, których członkowie zgromadzili większość pamiątek.
15 Pułk Ułanów Poznańskich wywodzi swoje korzenie bezpośrednio z Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Już 30 grudnia 1918 roku pod dowództwem ppor. Kazimierza Ciążyńskiego powstał oddział Konnych Strzelców Straży Poznania. Przyjęte wtedy biało-czerwone barwy proporczyka na lancę, pozostały barwami pułku w jego dalszej historii.
Konni strzelcy wzięli udział m. in. w walkach o zdobycie Stacji Lotniczej Ławica i w ciężkich walkach o Szubin na północnym froncie powstania. W dniu 26 stycznia na placu nazwanym później Wolności, odbyła się uroczystość złożenia przysięgi Wojsk Wielkopolskich wobec Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej, w której wzięli udział wielkopolscy ułani.
Jak informuje Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego, dzień otwarcia wystawy nawiązuje do tego wydarzenia. Tematem ekspozycji będą losy tego jednego z najsłynniejszych pułków kawalerii II Rzeczypospolitej, który w styczniu 1920 roku otrzymał nazwę 15 Pułk Ułanów Poznańskich. Odznaczył się w walkach na froncie litewsko-białoruskim w l. 1919/1920, w obronie Warszawy w 1920 r., w kampanii wrześniowej 1939 r. oraz w kampanii włoskiej 1944 i w bojach o Monte Cassino.
Dodaj komentarz