POZnań

Dzieci uczyły dzieci – i to jak!

II Festiwal Designu i Kreatywnosci dla dzieci (1)  Foto:

Zaglądały do tajemniczych czarnych kubików, wspólnie z rodzicami testowały zabawki, meble, gry planszowe, na kilkunastu tematycznych warsztatach projektowały miasta, meble, własne kolorowanki, tworzyły przysmaki z marcepana i owoców, zmieniały przeznaczenie kartonowych zabawek. Dzieciaki przez dwa dni brały udział w Festiwalu Designu i Kreatywności w Concordii, ale tak naprawdę poprzez zabawę uczyły się wrażliwości i oryginalnego spojrzenia na sztukę.

Chcemy odczarować słowo design, by nie kojarzyło się ono ze sztuką, czymś niedostępnym i do podziwiania. Wszystko, co nas otacza zostało zaprojektowane i na Festiwalu Designu i Kreatywności pokazujemy dzieciom, że mogą mieć w tym projektowaniu swój udział – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Concordia Design.

Celem Festiwalu Kreatywności jest poprzez intrygujące zajęcia wyzwolenie i rozwijanie naturalnej kreatywność dzieci. Warsztaty są tak zaplanowane, by największą wartością był sam proces projektowania, trenerzy nie narzucają gotowych rozwiązań, nie zakładają z góry efektu.

Wyjątkowym przykładem podczas II edycji Festiwalu były warsztaty prowadzone przez 11-latka. Tymon Górski według własnych pomysłów uczył dzieci konstruowania budowli z klocków Lego, bez instrukcji i gotowych rozwiązań, a z uruchomieniem własnej wyobraźni. To pierwsze tego typu zajęcia w myśl zasady „dzieci uczą dzieci”, które będą cyklicznie organizowane w Concordia Design.

Dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci cieszyło się laboratorium testowania zabawek, mebli i innych przedmiotów zaprojektowanych specjalnie dla najmłodszych. Można było bezkarnie pisać po meblach, grać na nich w darta i warcaby, naklejać ozdoby, testować nowe gry planszowe (Granna), wypróbować funkcjonalność fotelików samochodowych.

Na kiermaszu dobrze zaprojektowanych produktów znalazły się do kupienia takie przedmioty, które zgodnie z myślą Festiwalu zachęcają do aktywności i samodzielnego „dokończenia” np.: domki z kartonu, które trzeba złożyć i pokolorować, udekorować, misie wymagające samodzielnego połączenia elementu, doszycia oczu, nosa (seria „Wykończ Misia” Boskas Teddies), książki edukujące dzieci w ciekawy i przystępny sposób z zakresu architektury, projektowania, mody czy sztuki.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz