Praktycznie przez cały długi weekend na budynkach publicznych, ale też na balkonach i oknach domów niektórych poznaniaków powiewają biało czerwone flagi. Przez trzy dni są aż trzy okazje, by świętować i demonstrować w ten sposób przywiązanie do symboli narodowych.
Niedziela, 1 maja, to Święto Pracy, które na pewno jest dla wuchty wiary ważnym dniem. Niestety przez wiele lat naszej powojennej historii było obchodzone niejako pod przymusem i miało charakter propagandowy dla ludzi związanych z PZPR. Na 1-majowe pochody szło się często z obowiązku i w obawie przed konsekwencjami. By dodatkowo “przekonać” do pojawienia się na tych uroczystościach przygotowywano festyny na których w cudowny sposób można było kupić to, czego na co dzień nie było w sklepach. Teraz świętują ten dzień w znacznie skromniejszej formie partie i organizacje lewicowe.
Dzień później, a więc 2 maja, przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzimy je od 2004 roku. Z tej okazji także odbywają się w Poznaniu różne wydarzenia. Podobnie będzie i tym razem.
Wojewódzkie obchody święta rozpoczną się o godzinie 12:00 przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – zapowiada Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego – po ceremoniale podniesienia flagi, wojewoda przekaże 60 flag narodowych uczniom Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu, którzy zaprezentują je w czerwcu, podczas obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca.
Uroczystości będą także okazją do ogłoszenia idei zachowania i odnowienia pamiątek po Józefie Wybickim w Manieczkach. Twórca polskiego hymnu narodowego zamieszkał tam wraz z rodziną w latach 80. XVIII wieku. Uroczystość z okazji Dnia Flagi zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Powietrznych.
W poprzednich latach Dzień Flagi obchodzony był bardzo różnie. Zawsze starano się, by było ciekawie. Po zmianie rządu, doszło także do zmiany Wojewody i tym razem podczas tego święta będzie, sądząc po zaprezentowanym przez Wojewodę programie, tylko bardzo oficjalnie.
Wreszcie mamy Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone z okazji uchwalenia pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie w 1791 roku. Została ona uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788. Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócone w 1990 roku. Wcześniej, za czasów rządów PZPR demonstracyjnie z tej okazji wywieszały flagi osoby sympatyzujące z opozycją. Zdejmowane były natomiast ze wszystkich budynków użyteczności publicznej.
Dodaj komentarz