Instalacja fotowoltaiczna, na którą obecnie składa się 1148 paneli solarnych, zlokalizowana na dachach 17-piętrowych budynków Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady pozwala dbać o środowisko. Dzięki inwestycji w energię słoneczną do atmosfery przedostaje się o 260 ton dwutlenku węgla mniej. W ciągu roku ta rozproszona elektrownia PV jest w stanie wyprodukować 350 MWh energii.
Poznańska instalacja fotowoltaiczna zaczęła działać z początkiem 2021 roku. Pierwszy etap inwestycji obejmował montaż systemu PV na dachach czterech wysokościowców PSM Winogrady. Od tego czasu instalacja powiększyła się 2,5 krotnie i aktualnie zaopatruje 10 budynków w systemy wykorzystujące energię promieniowania słonecznego o łącznej mocy 386 kWp.
Pozyskany w ten sposób prąd zasila części wspólne naszych budynków, w tym windy, oświetlenia korytarzy i drzwi wejściowych czy układy wentylacyjne. Zwrot w kierunku zielonej energii pozwala nam nie tylko dołożyć własną cegiełkę do rozwoju bardziej zrównoważonego miasta, ale także przynosi wymierne korzyści finansowe. Za wcześnie jeszcze mówić o zwrocie z inwestycji, ale już teraz notujemy oszczędności na poziomie 60% rocznego budżetu w porównaniu z poprzednimi latami – mówi Jan Marciniak, prezes zarządu Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady.
Od strony technologicznej montaż elektrowni fotowoltaicznej na dachach 17-piętrowych budynków wiązał się z koniecznością przezwyciężenia pewnych trudności. Do największych wyzwań projektowych należały wysokość budynków ponad 50 metrów powyżej poziomu gruntu oraz wynikająca z tego ekspozycja na silne wiatry, osiągające niekiedy prędkość do 115 km/h. Do tej listy dodać trzeba także długi okres eksploatacji (bloki mieszkalne zostały wybudowane ponad 40 lat temu) oraz obostrzenia dotyczące dopuszczalnego obciążenia powierzchni dachu.
Te wszystkie czynniki popchnęły nas w kierunku szukania rozwiązania zapewniającego wydajność i bezpieczeństwo przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi całego systemu PV – tłumaczy Mariusz Wilk, Country Manager w IBC SOLAR Polska. Firma dostarczyła do projektu moduły fotowoltaiczne i zaadaptowane specjalnie na potrzeby poznańskiego przedsięwzięcia struktury montażowe.
Dodaj komentarz