Pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi powstają w podpoznańskim Bolechowie. Umowę na dostarczenie dwóch mobilnych punktów na bazie elektrycznych Solarisów Alpino 8,9 podpisało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
To pierwsze tego typu zamówienie na świecie zostanie zrealizowane do końca 2018 roku. Dwa zeroemisyjne ambulanse dla Katowic zostaną wyposażone w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, które będą gwarantować sześć godzin pracy na postoju z załączonymi odbiornikami medycznymi oraz przejechanie minimum 120 kilometrów dziennie.
Wnętrze autobusów będzie zaaranżowane zgodnie z życzeniami RCKiK i zostanie przystosowane do potrzeb poboru i przechowywania krwi. Oprócz specjalnych foteli znajdą się w nim: gabinet lekarski, wyposażenie ambulatoryjne, część recepcyjna oraz niewielka część gastronomiczna.
Krwiodawcy będą mogli skorzystać m.in. z ogrzewanej i klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, gniazd USB zamontowanych przy fotelach i WiFi. Dodatkowo, dla komfortu osób oddających krew, w pojazdach zostaną zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED.
Oprócz autobusów Solaris dostarczy również RCKiK urządzenia służące do ładowania magazynów energii.
Historia współpracy Solarisa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest długa i trwa już ponad 20 lat. Pierwszy wyprodukowany w Bolechowie pojazd specjalny – ruchoma stacja pobierania krwi na bazie autokaru turystycznego – wyjechał z fabryki w 1996 roku. Następne kontrakty realizowane były w 2002 i 2009. Użyty do tego celu model Vacanza 13 otrzymał nawet wyróżnienie specjalne na Międzynarodowych Targach Komunikacji Miejskiej TRANSEXPO.
Dodaj komentarz