Właściciele kopalni zadeklarowali chęć sprzedania Enei w wezwaniu ponad 64,57 proc. akcji LWB. To oznacza, że poznańska firma energetyczna będzie miała większościowy pakiet akcji Bogdanki. Ostatnim warunkiem, który musi zostać spełniony, żeby wezwanie doszło do skutku, jest zgoda Prezesa UOKiKu na koncentrację. Postępowanie w tej sprawie zostało odwieszone, a Enea formalnie przedłużyła zapisy.
Enea ma już pewność, że w przypadku otrzymania zgody Prezesa UOKiKu, przejmie kontrolę nad firmą wydobywczą. Jej akcjonariusze zadeklarowali sprzedaż odpowiedniej liczby akcji i odrzucili zgłoszoną przez Radę Nadzorczą Bogdanki propozycję zmian w statucie, które miały zablokować przejęcie.
Wejście kopalni do koncernu paliwowo-energetycznego, jakim staje się Enea, oznacza dla tej firmy gwarancję dalszego rozwoju w trudnych warunkach rynkowych. Zaproponowaną przez nas wizję przyszłości Bogdanki poparł zarząd i pracownicy firmy, co jest dowodem, że będzie to przyjazne przejęcie – podkreśla Krzysztof Zamasz, prezes Enei.
Enea to wielkopolski sprzedawca, dystrybutor i producent energii elektrycznej oraz cieplnej. Lubelski Węgiel Bogdanka to z kolei najbardziej efektywne przedsiębiorstwo górnicze w kraju. Enea jest głównym odbiorcą produktów kopalni, a Bogdanka to największy dostawca paliwa dla koncernu. Obie firmy są notowane na warszawskiej giełdzie, a ich akcje wchodzą w skład najważniejszego indeksu GPW, WIG20.
Dodaj komentarz