Poznańska Enea wypowiedziała kopalni Bogdanka wieloletnią umowę na dostawę węgla. Grupa energetyczna uznała, że lubelski węgiel jest dla niej zbyt drogi, a obecny kontrakt i brak elastyczności negocjacyjnej partnera nie dają szans na konieczne, uwzględniające realia rynkowe, obniżki.
Nie stać nas na tak drogi węgiel, a warunki handlowe dotychczasowej umowy znacznie odbiegają od aktualnej sytuacji na rynku – podkreśla Paweł Orlof, wiceprezes Enei – to za ile i na jakich warunkach kupujemy paliwo istotnie wpływa na cenę prądu, a my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne dostawy taniej energii do 2.500.000 Klientów.
Ten krok Enei ma się zdaniem jej władz przyczynić do długoterminowej poprawy konkurencyjności całej Grupy. W ocenie firmy wszelkie możliwości renegocjacji warunków umowy zostały wyczerpane. Kolejne rundy rozmów nie przyniosły zadowalających koncern energetyczny rezultatów. Po wypowiedzeniu kontraktu poznańska spółka szuka nowych sposobów na zapewnienie sobie węgla w optymalnej cenie.
Wiąże nas dalej inna umowa z Bogdanką, dotycząca przyszłych dostaw węgla na potrzeby powstającego bloku 1075 MW, który rozpocznie pracę w 2017 roku – dodaje Paweł Orlof – okres dwuletniego wypowiedzenia umowy rozpocznie się 1 stycznia 2016 r., co oznacza, że umowa wygaśnie 1 stycznia 2018 roku.
Enea jest głównym odbiorcą produktów kopalni Bogdanka, a ta jest największym dostawcą paliwa dla koncernu.
Dodaj komentarz