Blisko 500 uczestników i przynajmniej 100 razy więcej pomysłów na internetowe, innowacyjne biznesy. Kilkadziesiąt godzin prezentacji, dyskusji, wykładów. Setki zadanych pytań, setki litrów kawy, herbaty, soków i kilogramy przekąsek. Kolejnych kilkaset nowych pomysłów, które zaczęły kiełkować własnie w Poznaniu. To chyba najkrótszy opis zakończonej dzisiaj dwudniowej konferencji ennovation.
Przez te dwa dni było w naszym mieście naprawdę światowo. Uczestnicy z Polski mogli się przekonać, że w niczym nie ustępują tym, którzy odnieśli sukces na świecie. Sukces mierzony wielkością konta bankowego bądź zadowolenia z tego, co się zrobiło.
Wszyscy mogli wysłuchać takich osób jak Tara Hunt (jest prawdziwym pionierem w dziedzinie marketingu online i jedną z najbardziej szanowanych postaci w tematyce społeczności online), Eric Ly (który zakładał między innymi LinkedIn), Don Dodge (pracował w AltaViście, Napsterze, jest rzecznikiem developerem Google, wspiera developerów w tworzeniu aplikacji na platformach swoich firm – przed podjęciem pracy w Google był ewangelistą startupowym w Microsoft, gdzie był jednym z najbardziej widocznych pracowników po odejści Roberta Scroble’a w 2006). W drugim dniu konferencji swoimi doświadczeniami w promowaniu startupów w dość niekonwencjonalny sposób dzielił się Alex Barrera. Oprócz tych światowych pojawiały się także swojsko brzmiące nazwiska – Grzegorz Wójcik, Kamil Brzeziński, Tomasz Drożdżyński, Edward Miszczak… Praktycznie wszystkie prezentacje były dobrze przyjmowane przez uczestników i każdy opowiadający o biznesie w którym pracuje mówił z pasją, która udzielała się słuchaczom.
Jeśli nad czymś pracujesz: mów o tym, nie chowaj dla siebie! podziel się tym, niech inni o tym mówią! – namawiał Alex Barrera.
Pierwszego dnia, w poniedziałek, 7 zespołów prezentowało swoje pomysły biznesów internetowych. Na scenie pojawiły się Balcony TV, narzędzie zarządzające dokumentami wędrującymi od osoby do osoby dzięki któremu można zobaczyć kto jakie zmiany na nim naniósł (szkoda, że nie mieli takiego narzędzia członkowie sejmowej komisji badającej aferę Rywina). Były pomysły wspierające naukę i rozwój piłki nożnej w Polsce. Najlepszy pomysł wybierało jury oraz publiczność. Okazało się, że obie nagrody trafiły do zespołu z Egiptu za projekt SuperMama! To strona dla nowoczesnych mam, która pozwala na kompleksowe zarządzanie ich działaniami: od opieki na dziećmi, po żywienie, fitness czy inne sprawy pozadomowe. Dzięki niej, zapracowane kobiety mają wszystko pod kontrolą. Doceniono nie tylko kreatywny pomysł, ale także model biznesowy, który, jak przewidują jurorzy, sprawdzi się i w Egipcie i w pozostałych rejonach Europy. Nagroda wyniosła 10.000 euro.
Przez dwa dni Poznań był stolicą innowacyjności. Niemal czuło się energię, jaka drzemie w młodych ludziach stawiących pierwsze kroki w sieciowym świecie biznesu. Organizatorem tego ważnego dla Poznania wydarzenia była Grupa Allegro. Już teraz czekamy na przyszłoroczną edycję e-nnovation!
Gdzie mozna sledzic grafik tego rodzaju imprez? Niestety zwykle dowiaduje sie o nich gdy sie koncza.