K U L T U R A

Festiwal zaskakująco Inny – obnaży tabu

Inny Festiwal już wkróte w Poznaniu  Foto: materiały prasowe

Już po raz trzeci Inny festiwal stworzy przestrzeń do zaskakujących spotkań. Kabaret Drzewo A Gada to duża dawka absurdalnego humoru, łamiącego stereotypy niepełnosprawności. Z kolei film „To właśnie seks”, który będzie miał audiodeskrypcję czy instalacja miejska „[sic]2”, pokazują życie od strony zmysłowych doznań, obnażając niejedno tabu.

Inny Festiwal - kabaretFundacja Barak Kultury organizuje w Wielkopolsce festiwal, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do kultury. Wydarzenia odbywają się w miejscach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych fizycznie, festiwal tłumaczony jest na j. migowy, film oraz kabaret pokazywane są z audiodeskrypcją.

Na tegorocznym festiwalu premierę będzie miała instalacja miejska. „[sic] 2”, to dwie dopełniające się przestrzenie, które w intrygujący sposób łączą zmysły: słuchu i wzroku. „Chcemy się zastanowić, do jakiego stopnia można przetłumaczyć widzenie na słyszenie i odwrotnie.”, mówią autorki: Justyna Maculewicz i Ewa Grela z grupy sono. tekstura. Widzowie będą mogli za pomocą urządzeń multimedialnych pisać wiersze niekoniecznie słowami.

Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpi kabaret Drzewo A Gada z Katowic. Trzonem kabaretu jest Patryk Laksa, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym przez co całe jego dzieciństwo skupione było na walce o niezależność i możliwość samodzielnego poruszania się.

Drzewo a Gada jest kabaretem integracyjnym, próbującym wyjść poza ramę standardowego i powszechnego promowania twórczości osób niepełnosprawnych. Współpracowali z wieloma artystami min. kabaretem Łowcy B.

Temat tabu, jakim jest seksualność osób z niepełnosprawnością, zostanie podjęty w audycji radiowej, którą poprowadzi ceniona dziennikarka Agnieszka Gulczyńska. Jej rozmówcami będą dyrektorka Galerii Tak Małgorzata Szaefer i pracująca z osobami niepełnosprawnymi, pedagog, Monika Karwacka.

Seans filmowy z audiodeskrypcją to już tradycja Innego festiwalu. W tym roku zostanie pokazany film „To właśnie seks”. Przebojowa komedia o seksualnych fantazjach i o nas samych. Podobno najlepszym lekarstwem na nudę w związku jest odrobina pikanterii w sypialni. Jednak dzielenie się erotycznymi pomysłami może przynieść wyjątkowo zabawne skutki. Australijski reżyser Josh Lawson pokazuje w swoim filmie zwyczajne pary i ich niezwykłe łóżkowe perypetie.

Spektakl „Ha Noi” Teatru Ba-Q jest swobodną interpretacją niedawno wydanej książki Agnieszki Kłos „Gry w Birkenau”. Ha Noi to współczesny labirynt, w którym każda tożsamość jest możliwa. Po tym labiryncie błądzi młoda kobieta, nadwrażliwa i empatyczna, próbując nadać tandetnemu chaosowi jakiś sens. Spektakl ma formę kolażu, w którym uzupełniają się elementy literatury, tańca współczesnego, fotografii i muzyki improwizowanej na żywo. Bardzo ważnym dopełnieniem spektaklu podczas festiwalowych pokazów, będzie język migowy!

To właśnie sex

Poznańską część festiwalu zakończy pokaz filmu dokumentalnego „ Wskrzeszanie zmarłych. Tajemnica płytek Toynbee’ego”. Film uważany jest za jedną z najciekawszych wizji Outsider art. , nurtu w sztuce, odwołującego się do spontanicznej kreacji, tworzonego przez artystów – amatorów.

Inny festiwal to także blok edukacyjny, na który składają się warsztaty. Podczas zajęć prowadzonych przez Katarzynę Glemę, instruktora orientacji przestrzennej ,będzie można wejść w świat osób niewidzących i nabyć kompetencje przewodnika.

18 października festiwal przeniesie się do Ostrowa Wielkopolskiego, natomiast 23 października odbędzie się w Krotoszynie. Mieszkańcy tych miejscowości będą mogli zapoznać się z instalacją [sic] 2, obejrzeć spektakl „Ha Noi” oraz wziąć udział w warsztatach.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz