W sobotę 22 kwietnia odbył się finał XLII Wojewódzkiego Turnieju Białych Piór im. Ewy Gajowieckiej. Do Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy Drodze Dębińskiej przybyli laureaci i wyróżnieni wraz z rodzicami, nauczycielami i przyjaciółmi. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 188 uczniów z całej Wielkopolski.
W Turnieju reprezentowane były szkoły zarówno z większych miast (m.in. z Poznania, Piły, Leszna), jak i z mniejszych wielkopolskich miejscowości, nawet bardzo oddalonych od Poznania – jak Kłodawa czy Odolanów. Jury oceniało prace w czterech kategoriach – poezja (klasy V-VI), poezja (klasy VII-VIII), proza (klasy V-VI) i proza (klasy VII-VIII).
Mieliśmy po raz kolejny zaszczyt spotkać się z myślami i przeżyciami dzieci, które są na tyle twórcze i odważne, aby tworzyć literaturę i przede wszystkim dzielić się nią z innymi – mówi Emilia Hirsch, filolog polski, członek jury tegorocznej edycji.
Wśród najmłodszych poetów pierwsze miejsce zajął wiersz Natalii Rzyskiej ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła Barbara Kotula (Szkoła Podstawowa nr 11 w Pile), a trzecie Kamila Kowalewska (Szkoła Podstawowa nr 90 w Poznaniu). W starszej kategorii triumfowała Antonina Hadasik ze Szkoły Podstawowej nr 90 w Poznaniu, a tuż za nią uplasowały się Liliana Malczewska i Milena Dawidziuk z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Pile.
W kategorii proza, w grupie młodszej, jury najwyżej oceniło opowiadanie Michelle Czerw ze Szkoły Podstawowej w Słupi Wielkiej. Drugie miejsce zajął utwór Zofii Chmiel (Szkoła Podstawowa nr 62 w Poznaniu), a trzecie Anieli Hadasik (Szkoła Podstawowa nr 90 w Poznaniu). W grupie starszej pierwsze miejsce zajęła Marta Łopka ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu. Druga była Sylwia Gwiżdż (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Nowym Folwarku), a trzecia Ewa Hawłasewicz (Szkoła Podstawowa w Żydowie).
XLII Wojewódzki Turniej Białych Piór był objęty honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. W jury zasiedli poznańscy poloniści i poeci: Emilia Hirsch, Maria Magdalena Pocgaj i Andrzej Sikorski. Tegoroczna edycja była ósmą, która nosi imię Ewy Gajowieckiej – pomysłodawczyni Turnieju, organizatorki trzydziestu trzech jego edycji i wychowawcy kilku pokoleń miłośników literatury.
Dodaj komentarz