Aglomeracja

Finansowe żniwa poznańskiej policji

Policja  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Już w pierwszym dniu obowiązywania surowszych przepisów ruchu drogowego poznańscy policjanci zatrzymali prawa jazdy trzem kierowcom. Podczas jednego dnia działań funkcjonariusze skontrolowali ponad 330 pojazdów, ujawnionych zostało 217 przypadków przekroczenia prędkości.

Policja Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterOd 18 maja przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym jest karane utratą prawa jazdy na trzy miesiące – to najważniejsza zmiana, którą wprowadza nowelizacja Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Na taki sam czas stracą uprawnienia osoby przewożące większą liczbę osób, niż pozwala im na to zapis w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Jeśli kierowca, któremu zabrano prawo jazdy za przekroczenie prędkości, zostanie złapany na prowadzeniu auta, okres utraty dokumentu wydłuża się do sześciu miesięcy. Gdy osoba dalej będzie używała pojazdu, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania samochodem.

Ponadto prowadzenia samochodu bez prawa jazdy nie uznaje się już teraz za wykroczenie, tylko przestępstwo. „Jest to zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch” – mówi adwokat Paweł Osik z kancelarii prawnej Pietrzak Sidor i Wspólnicy.

Wśród sprawców wykroczeń, którzy nagminnie łamią przepisy, policyjne kontrole mają na celu wyrobienie przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna, nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu. W takich sytuacjach kara za takie wykroczenie jest nieuchronna – informuje Patrycja Banaszak z zespołu prasowego wielkopolskiej policji.

Zmiany prawne uderzają również w nietrzeźwych kierowców. Do ograniczenia ich liczby powinno się przyczynić między innymi wprowadzenie przepisu nakazującego montowanie blokad samochodowych, które uniemożliwiają uruchomienie pojazdu przez osoby mające powyżej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza. W urządzenia te będą obowiązkowo wyposażane auta skazanych za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości.

Nowelizacja podnosi także kary finansowe dla pijanych kierowców i wprowadza dożywotni zakaz używania auta przez osoby przyłapane na jeździe samochodem pod wpływem alkoholu, które zostały już wcześniej za to przestępstwo skazane.

Policja Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz