W 2012 roku mija 50. rocznica I Festiwalu Fluxusu w Wiesbaden , który symbolicznie uznawany jest za oficjalny początek działalności ruchu. Fluxus należy do jednego z najważniejszych kierunków w sztuce współczesnej, a okrągła rocznica stała się doskonałą okazją do przygotowania wystawy będącej refleksją nad aktualnością i znaczeniem dziedzictwa fluxusu.
Polem i celem artystycznego eksploatowania/badania w ramach ekspozycji którą od przyszłego piątku będzie można oglądać w Centrum Kultury Zamek będzie obszar postaw oraz idei bliskich fluxusowi oraz – sięgających głębiej– tradycji ruchów i postaw artystów awangardowych.
Fluxus to wezwanie do zmiany nawyków słuchania i patrzenia. Fluxus oznacza radość z drobnych, codziennych rzeczy.
Amerykański artysta Robert Watts mówił: „Najważniejsze we fluxusie jest to że nikt nie wie co to jest. Powinno istnieć przynajmniej coś, czego eksperci nie rozumieją. Widzę fluxus wszędzie, dokądkolwiek bym poszedł”.
Artyści związani z fluxusem przekraczali tradycyjne podziały między poszczególnymi dziedzinami sztuk. Ich działania charakteryzowała spontaniczność, wykorzystanie elementu przypadku, humor, a także dążenie do zniesienia granicy pomiędzy sztuką a życiem. W sposób krytyczny odnosili się do sztuki współczesnej, kultury, porządku społecznego. Skutkiem tych działań było zanegowanie i odrzucenie postawy twórcy-indywidualisty oraz tradycyjnego modelu sztuki, zasad jej społecznego funkcjonowania oraz istoty samego dzieła sztuki.
Artystom w ramach poznańskiego projektu pozostawiona została wolność wypowiedzi oraz dobór środków i sposobu realizacji pracy. Twórcy mają więc możliwość osobistego krytycznego wypowiedzenia się, prezentacji własnych postaw, inspiracji, budowania relacji i odniesień.
Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści posługujący się różnymi mediami (malarstwo, rzeźba, performens, sound art, wideo): Anna Zaradny, Roman Dziadkiewicz, Adam Garnek, Marek Glinkowski, Tomasz Koszewnik, Jarosław Potoczny, Paweł Luchowski, Paweł Wocial oraz szu szu (Piotr Kopik, Ivo Nikić i Karol Radziszewski). W większości prace mają charakter premierowy i realizowane są w kontekście konkretnych przestrzeni Centrum Kultury „Zamek”.
Wystawa, utrzymana w konwencji „fluxusowego święta”, będzie działaniem totalnym, poruszającym się również w obszarze zabawy, pastiszu, podejmującym grę z widzem i uwzględniającym jego aktywne współuczestnictwo. Jej celem nie jest bowiem narzucenie jednoznacznej odpowiedzi o wartość i żywotność idei fluxusu, a raczej pobudzenie refleksji, zaproszenie do działania zarówno artystów, jak i widzów.
Jubileusz jest okazją do niecodziennych wydarzeń i – zgodnie z duchem fluxusu – wyśmienitym miejscem do „propagowania własnej way-of-life wśród próżniaczych artystów i zbieraczy dzieł sztuki”, jak pisał założyciel ruchu George Maciunas. Wystawie towarzyszyć będzie cykl wykładów performatywnych i spotkań poświęconych historii Fluxusu.
Program edukacyjny:
18.03.12 niedziela
13.15 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Happy Birthday Panie Fluxus!”
Hol Kolumnowy / wstęp wolny
16.00 „Fluksusowy warsztat artystyczny” Sebastiana Krzywaka
przestrzenie I piętra / wstęp wolny
18.00 „Niekonwencjonalny spacer po wystawie” (potrzebne będą oczy i uszy)
Hol Kolumnowy / wstęp wolny
22.03.12 czwartek
18.00 Maciej Szymaniak „O sztuce, która się nie boi”
Hol Balkonowy / wstęp wolny
20.00 Akcja artystyczna Marka Glinkowskiego „Czwartek o sztuce. Ideal X”
sala 103 / wstęp wolny
29.03.12 czwartek
18.00 Wykład Macieja Szymaniaka „Fontanna czyli policzek dla publiczności”
Hol Balkonowy / wstęp wolny
19.00 Grupa ETC /Katarzyna Kucharska, Antoni Michnik /wykład performatywny – historia fluxusu / przestrzenie I piętra / wstęp wolny
1.04 .12 niedziela
13.15 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Happy Birthday Panie Fluxus!”
Hol Kolumnowy / wstęp wolny
16.00 Sylwia Leśnik / warsztat artystyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych „Związek” / prosimy o przyniesienie sznurków, starych gazet, papierów pakowych
przestrzenie I piętra / wstęp wolny
18.00 Grupa ETC /Katarzyna Kucharska, Antoni Michnik / wykład performatywny „Historia fluxusu”
przestrzenie I piętra / wstęp wolny
12.04.12 czwartek
18.00 Wykład Macieja Szymaniaka „Na orbicie DADA”
Hol Balkonowy / wstęp wolny
19.00 Sylwia Leśnik / warsztat artystyczny dla młodzieży i dorosłych „Portret DADA”
przestrzenie I piętra / wstęp wolny
14.04.12
12.00 „Studium błota” – performans Romana Dziadkiewicza
Muzeum Narodowe w Poznaniu
boze, znowu arytystyzne byle co! Zamek schodzi na psy!