Fotografia może zachwycać, przerażać, inspirować, dla jednym jest pamiątką mile spędzonych chwil, dla innych sztuką, elementem kultury kształtującym społeczność.
Poznańska Galerii Fotografii pf zaprasza nie tylko na pokazy ale także na wykłady. Najbliższy w czwartek o godzinie 19:00, historyczka sztuki, Magdalena Wróblewska opowie o związkach fotografii z architekturą.
Architektura pojawia się na fotografiach od początku istnienia medium. Fotografowie znajdywali wdzięczny temat własnych prac, a architekci korzystali z fotografii jako formy dokumentacji, źródła wiedzy, ale i pomocy w projektowaniu. Tematy architektoniczne pojawiają się również często we współczesnej fotografii artystycznej, o czym świadczy m.in. prezentowana w Galerii Fotografii pf wystawa prac Nicolasa Grospierre’a.
W oparciu o przykłady przede wszystkim modernistycznych budynków i ich fotograficznych reprezentacji, podczas wykładu w CK Zamel poddane zostanie analizie wzajemne oddziaływanie tych dwóch mediów. Przekonamy się, jak nowoczesne formy architektoniczne określały estetykę fotografii, a także jak fotografia architektury modernistycznej może kształtować jej doświadczanie i rozumienie.
Magdalena Wróblewska (1980) – jest asystentką w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UW. Przygotowuje pracę doktorską poświęconą roli archiwów fotograficznych reprodukcji dzieł w kształtowaniu historii sztuki jako akademickiej dyscypliny naukowej. Publikowała m.in. w “Ikonothece”, “Image&Narrative”.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu “Nowe perspektywy fotografii”.
Nowe perspektywy fotografii to cykl spotkań poświęconych zmianom zachodzącym we współczesnej fotografii. Zapraszamy na nie raz w miesiącu wszystkich, którzy interesują się fotografią.
Główna idea comiesięcznych spotkań dotyczy zmian zachodzących we współczesnej fotografii. W ostatnim czasie fotografia stanęła w obliczu transformacji technologicznych i kulturowych. Cyfrowa rewolucja poszerzyła granice medium i doprowadziła do jeszcze większego upowszechnienia fotografii, która wypełnia teraz coraz większe przestrzenie naszych dysków. Przeobrażeniom technicznym towarzyszą również zmiany w sposobach myślenia o fotografii. Stąd do udziału w cyklu wykładów zaproszeni zostali krytycy, kuratorzy i badacze młodego pokolenia, definiujący fotografię w nowatorski sposób i patrzący na nią przez pryzmat współczesnych transformacji społeczno-kulturowych. Ponadto w ramach cyklu odbędą się spotkania z ważnymi fotografami współczesnymi z Polski i zagranicy.
Dodaj komentarz