Gorące relacje fotografii i władzy to temat wykładu w Galeria Fotografii PF. Zapraszamy na spotkanie z Izą Kowalczyk w ramach cyklu „Nowe Perspektywy Fotografii”. Podczas spotkania przywołane zostaną prace m.in. Zbigniewa Libery, Rafała Jakubowicza, Elżbiety Janickiej, które ukazują jak silny i sugestywny może być przekaz fotograficzny oraz jak bardzo fotografia kształtuje nasze wyobrażenie o rzeczywistości.
Podjęty zostanie m.in. problem zdjęć dokumentalnych, do których odwołał się w serii „Pozytywy” Zbigniew Libera oraz znaczenie fotografii w naszej pamięci zbiorowej. W związku z pracami Jakubowicza i Janickiej poruszony zostanie również problem skompromitowanych fotografii Zagłady. Problematyka wykładu nawiązuje również do wystawy „Sny o potędze. Dreams of Power”, która prezentowana będzie w przestrzeniach Centrum Kultury „Zamek”.
W ostatnim czasie fotografia stanęła w obliczy głębokich zmian technologicznych i kulturowych. Cyfrowa rewolucja poszerzyła granice medium i doprowadziła do jeszcze większego upowszechnienia fotografii, która wypełnia teraz coraz większe przestrzenie naszych dysków. Przeobrażeniom technicznym towarzyszą również zmiany w sposobach myślenia o fotografii. Stąd do udziału w cyklu wykładów zaproszeni zostali krytycy, kuratorzy i badacze młodego pokolenia, definiujący fotografię w nowatorski sposób i patrzący na nią przez pryzmat współczesnych transformacji społeczno-kulturowych.
Bohaterką najbliższego spotkania będzie Izabela Kowalczyk, badaczką sztuki i kultury wizualnej, krytyk i kuratorka wystaw. Pracuje w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Jest autorka książek: Niebezpieczne związki sztuki z ciałem (2002), Ciało i władza. Sztuka krytyczna w Polsce w latach 90.(2002), Matki-Polki, Chłopcy i Cyborgi. Sztuka i feminizm w Polsce (2010), Podróż do przeszłości.Interpretacje najnowszej historii w polskiej sztuce krytycznej (2010). Była także kuratorka wystaw (m.in. Niebezpieczne związki sztuki z ciałem (Galeria Miejska Arsenał, 2002), Uroki władzy (o władzy rozproszonej, ideologii i o widzeniu)(Arsenał, 2009).
W latach 2003-2006 była doradczynią Biura Kopernikus – polsko-niemieckiego projektu kulturowego przy Kulturstiftung des Bundes. Doradzała również przy projekcie wystawy GenderCheck / Sprawdzam płeć (MUMOK, Wiedeń, 2009 oraz Zachęta, Warszawa, 2010). Redaguje pismo internetowe Artmix (sztuka – feminizm – kultura wizualna) oraz prowadzi blog http://strasznasztuka.blox.pl
Spotkanie z Izą Kowalczyk, 28.11.2011, godz. 19.00
„Władza fotografii i jej dekonstrukcja w pracach współczesnych artystów”
Dodaj komentarz