Podczas wakacji zorganizowane zostały w Poznaniu warsztaty fotograficzne dla młodzieży, podczas których “przekładali” oni miejskie legendy na język fotografii. Teraz efekty tej pracy oglądać można w galerii.
Podczas wspólnych zajęć gimnazjaliści mieli okazję poznać swoje miasto i związane z nim tradycyjne baśnie i historie, opowiadane z pokolenia na pokolenie. Były one inspiracją do tworzenia ciekawych prac o bambrach czy koziołkach. Nie było to zatem zwykłe ukazanie tych opowieści. Ważne było uruchomienie własnej wyobraźni i kreatywności.
Gimnazjaliści uczyli się jednak przede wszystkim podstaw robienia zdjęć, obróbki obrazu, budowy planu zdjęciowego, charakteryzacji, budowy scenografii, łączenia fotografii z rzeźbą, malarstwem i nowymi mediami. Dzięki temu powstały elementy potrzebne do zrealizowania pięciu wybranych projektów. Udało się zorganizować 3 sesje zdjęciowe, powstała instalacja fotograficzna oraz film opowiadający legendę o Świętym Marcinie i rogalach.
Efekty tej wspólnej pracy można teraz zobaczyć na wystawie w Galerii ON. Stawia pytania o aktualność legend we współczesnym świecie, ale i o obecność historii i tradycji w życiu młodych ludzi – wyjaśniają organizatorzy projektu – czy legendy mogą jeszcze uczyć lub inspirować? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w pracach młodych twórców z Poznania.
Wystawę można oglądać w Galerii ON przy ulicy Fredry 7 (wejście od ulicy Kościuszki) do 14 listopada od 10:00 do 17:00.
Dodaj komentarz