1875 metrów długości ma jedna z najważniejszych poznańskich ulic! Jej historię i zaskakujące opowieści o mieszkańcach i przedsiębiorcach będzie można poznać podczas dwóch sobotnich wydarzeń. Kino, kawiarnia i spacer to przechadzka z przewodnikiem zakończona słodkim poczęstunkiem, a Zabytek Otwarty daje możliwość zobaczenia niedostępnych wcześniej przestrzeni Starej Papierni, XVII – wiecznego dworku i wysłuchania opowieści o wyjątkowym miejscu, zapomnianym Zaułku Barlebena!
Uczestnicy przechadzki z przewodnikiem z cyklu Kino, kawiarnia i spacer przemierzą Garbary wte i wewte, od Placu Bernardyńskiego do Starej Rzeźni, a po drodze Kantor Krzyżanowskiego, Liceum Marii Magdaleny, arsenał artyleryjski i osada Św. Gotarda, wchłonięta przez lokacyjny Poznań… Ale Garbary to przede wszystkim mieszkańcy i przedsiębiorcy z Zaułku Rzemiosła, a także kilka galerii i restauracji od burgerowni po gruzińską, wegańską i poznańską kuchnię! I właśnie jedna z nich po spacerze z przewodnikiem zaprasza na słodkie, a Galeria w Bramie na wystawę „Poznań w czasach pandemii”.
Przechadzki rozpoczynać się będą w dwie wakacyjne soboty, 7 i 14 sierpnia o godzinie 12, pod charakterystyczną kamienicą z numerem 47, gdzie mieści się Galeria w Bramie. Tam kurator wystawy Marcin Muth opowie o mieszkańcach Garbar i projektach rewitalizacyjnych fyrtla.
Kino, kawiarnia i spacer to przedsięwzięcie rewitalizacyjne Miasta Poznania organizowane przez Manufakturę Obrazów we współpracy z Fundacją Zapis. To ważne spotkania, z jednej strony o charakterze historycznym i turystycznym, ale przede wszystkim to element działań zmierzających do zmiany tego fragmentu Poznania na bardziej przyjazny dla mieszkańców.
W bliskiej przyszłości ulica przejdzie spore zmiany, od rewitalizacji Starej Rzeźni, poprzez tramwaj z Naramowic, utworzenie skweru przy Stawnej, po odnowienie Bernardynów, takie pozytywne zmiany muszę być akceptowane przez ludzi związanych z fyrtlem: mieszkańców, przedsiębiorców, właścicieli nieruchomości. Dialog wspiera tu Rada Starego Miasto, starając się pobudzać do działania wielu lokalnych społeczników i aktywistów – informuje radny Tomasz Dworek
Natomiast przy ulicy Szyperskiej w ramach cyklu Zabytek Otwarty przy Szyperskiej, w dawnej dzielnicy portowej zobaczyć będzie można niedostępne na co dzień miejsca.
Podczas wydarzenia poznać będzie można sekrety zakamarków Starej Papierni, niegdyś Fabryki Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego, której znakiem firmowym były dwa kręgle. Organizator Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na spacer, prezentacje, projekcje filmowe i inne atrakcje.
Dziś ulicę Piaskową z sąsiednią Szyperską połączył łączy wewnętrzna droga wzdłuż budynków PTBS, to właśnie dawny zaułek Barlebena, którego nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego właściciela tych terenów.
Jak pisze Adam Suwart, który będzie przewodnikiem podczas sobotniego wydarzenia – zaułek był siedliskiem poznańskiego lumpenproletariatu, a w suterenach zbierali się konspiracyjnie działacze nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. Bywał tu także Marian Spychalski, architekt zatrudniony w przedwojennym magistracie a późniejszy Marszałek Polski i Przewodniczący Rady Państwa PRL.
Zabytek Otwarty, sobota 7 sierpnia w godz. 12:00-17:00, start przy Starej Papierni (ul. Szyperska 8).
PROGRAM WYDARZENIA
12.00-17.00 Strefa info – Punkt informacji o wydarzeniach imprezy na dziedzińcu Starej Papierni. Możliwość odpoczynku na leżakach.
Bliskie spotkanie z zabytkiem – Projekcja multimedialna zdjęć i widokówek dawnej dzielnicy przemysłowo-portowej.
Tajemnice Barlebena 12.00-13.00 oraz 14.30-15.30
Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc, które składają się na historię nieistniejącej już poznańskiej dzielnicy portowo-przemysłowej. Warto przywrócić do społecznej świadomości obszar, którego szczególny charakter przez lata współtworzył oblicze miasta. Prowadzenie: A. Suwart
Od dworku do fabryki papieru – karta z dziejów ulicy Szyperskiej – 13.00-13.30 oraz 15:30 – 16:00
Oprowadzanie po zabytkowych wnętrzach dawnej Fabryki Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego. To także niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do środka znajdującego się po sąsiedzku domu mieszkalnego w formie szlacheckiego dworu miejskiego z końca XVIII wieku. Prowadzenie: A. Suwart
Wielki handel i małe „siedlisko zła”: port rzeczny w Poznaniu i jego okolica – 13.30-14.15
Prelekcja i prezentacja historycznych widoków dawnej dzielnicy przemysłowo-portowej. To okazja do posłuchania o codzienności dawnych mieszkańców Poznania żyjących i pracujących w okolicach zaułku Barlebena. Prowadzenie: J. Żarczyńska
Papier i co z niego powstaje – 16.00-17.00
Projekcja filmów edukacyjnych sprzed lat o intrygujących tytułach i treści, których wspólnym mianownikiem jest związek z papierem. Jedyna okazja, by na własne oczy przekonać się jak brzmi, wygląda i pachnie analogowa taśma filmowa formatu 16 mm. Prowadzenie: B. Bobrowski
Dodaj komentarz