Uczniowie coraz częściej decydują się na zawód dentysty. Poznań jest z kolei miastem, które bardzo chętnie wybierają na podjęcie studiów dentystycznych. Nic dziwnego – stomatologia od lat cieszy się niezmiennym powodzeniem we wszystkich medycznych uczelniach w Polsce.
Jak wynika z informacji udostępnionych przez Urząd Miasta w Poznaniu, kierunki medyczne – obok technicznych – należą bezsprzecznie do tych najbardziej popularnych. Najwięcej chętnych w tym roku akademickim odnotowano bowiem na kierunku lekarsko-dentystycznym Uniwersytetu Medycznego – o jedno miejsce ubiegały się tam aż 32 osoby.
To duża różnica w porównaniu do zeszłego roku, gdy kandydatów na jedno miejsce było „zaledwie” 18. Dla porównania o jedno miejsce na kierunku lekarskim na tej samej uczelni w tym roku akademickim walczyło 17 kandydatów.
Skąd biorą się dentyści? Poznania!
Co przede wszystkim przyciąga studentów do Poznania na kierunek lekarsko-dentystyczny? Z całą pewnością ogromne znacznie odgrywa tutaj prestiż samej uczelni oraz zawodu, który jest w naszym kraju niezwykle poważany i coraz lepiej opłacany. Niemniej przeciętne zarobki brutto w służbie zdrowia nie są tak wysokie, jak to się obiegowo uważa – niższą płacę mają tylko pracownicy nauki i szkolnictwa oraz kultury i sztuki.
Początkujący dentyści muszą się zadowolić niższym wynagrodzeniem, ale stawki ich uposażenia rosną wraz ze stażem pracy. Rzecz jasna najwięcej zarabiają stomatolodzy, którzy posiadają własne gabinety, ale ciąży na nich też większy stres i odpowiedzialność.
Stomatologia dla wytrwałych
Czego wymaga się od przyszłego dentysty? Poznania anatomii i systematyczności – to oczywiste, ale student na kierunku lekarsko-dentystycznym musi się także charakteryzować niezwykłą odpornością fizyczną i psychiczną, posiadać wysoko rozwiniętą empatię i sprawność manualną, a także mieć wyrobioną zdolność analitycznego myślenia.
Najważniejsza jest jednak wytrwałość, gdyż studia na kierunku lekarskim trwają aż 6 lat, ale nawet po ich ukończeniu stomatolog musi się w dalszym ciągu nieustannie dokształcać. Ponadto uzyskanie pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty możliwe jest dopiero po zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP).
Chcesz zostać dentystą? Poznań wita
Na studia lekarsko-dentystyczne w Poznaniu bardzo trudno się dostać, a ponadto są one długie i trudne, ale nawet to nie zniechęca kandydatów, którzy co roku – kuszeni prestiżem Uniwersytetu Medycznego i przyszłymi zarobkami – tłumnie oblegają właśnie ten kierunek. Samo dostanie się na studia stomatologiczne to jednak dopiero początek drogi, a dane raczej nie napawają optymizmem samych studentów, gdyż średnio 30% osób, które rozpoczęły naukę, wykrusza się z czasem w trakcie jej trwania.
Tekst sponsorowany przez http://www.poliklinikasloneczna.pl/
pełno błędów!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ceny usług dentystycznych są koszmarne. co najmniej stówa za plombe, życ nie umierac z takim zawodem
Studia stomatologiczne nie należą do najłatwiejszych, to spora odpowiedzialność. Może ceny za usługi w niektórych przypadkach są dość wygórowane ale na zdrowiu nie ma co oszczędzać.