Jednokolorowa szachownica oraz garść białych i czarnych szklanych kamieni to wyposażenie każdego szanującego się goisty. Go, najstarsza gra świata, od kilku lat zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Podczas targów HOBBY, będzie można nauczyć się jej zasad, zobaczyć prawdziwy goban i gosu oraz zagrać w swoim pierwszym turnieju. A profesjonalni gracze z całego kraju zmierzą się w trzeciej edycji Cognifide Go Cup.
Go, najstarsza gra planszowa świata, już na dobre zadomowiła się na poznańskich targach HOBBY. Z roku na rok w całej Polsce rośnie grono jej miłośników, dla których jest znakomitą alternatywą wobec wszechobecnych gier komputerowych. W Poznaniu popularyzacją gry zajmuje się Wielkopolski Ośrodek Go „Honte”, który już po raz ósmy, 25 i 26 października zaprasza wszystkich na stoisko 73 w pawilonie 6A na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Go to nie tylko bezcenna gimnastyka dla umysłu, ale przede wszystkim świetna nauka przewidywania i planowania, przydatna każdemu, bez względu na wiek czy wykonywany zawód – twierdzi Sylwia Barcicka, współorganizatorka zawodów i członkini „Honte”. – Podczas ubiegłorocznych targów HOBBY przygotowane przez nas atrakcje przyciągnęły tłumy osób. W tym roku ponownie czekamy na wszystkich chętnych, którzy chcą poznać zasady gry w Go i zobaczyć na własne oczy goban czy gosu, czyli specjalną bambusową lub drewnianą planszę oraz pojemnik na kamienie.
Nauka Go trwa zaledwie kilka minut, więc już w trakcie imprezy będzie można po raz pierwszy zagrać w jednym z wielu turniejów dla początkujących. Łączna pula nagród dla zawodowych graczy wyniesie w tym roku około 3,5 tysiąca zł. Swój udział w turnieju zapowiedziało już kilkudziesięciu goistów z całej Polski, w tym m.in. Marcin Majka i Majus Misiak, aktualny mistrz i wicemistrz Polski oraz Stanisław Frejlak, mistrz kraju z ubiegłego roku.
Go rozpoczyna się od pustej planszy, która wygląda jak jednokolorowa szachownica. Na przecięciach gracze stawiają białe i czarne kamienie. Celem gry jest otoczenie terenu większego niż teren przeciwnika. Kamienie przeciwnika, otoczone z każdej strony, są zbijane. Zasady gry można poznać biorąc udział w pokazach i warsztatach organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Go „Honte”. Wśród jego członków znajdują się zarówno początkujący gracze, jak i uczestnicy ligi o tytuł Mistrza Polski oraz reprezentanci naszego kraju na arenie międzynarodowej. Od 2007 r. Ośrodek propaguje grę w Go także podczas poznańskich targów.
Specjalnie na Cognifide Go Cup przyjadą do Poznania najlepsi zawodnicy z największych ośrodków w Polsce. Na czas targów HOBBY nasze miasto stanie się więc polską stolicą Go. Gracze, w wieku od 10 do ponad 50 lat, w ciągu 2 dni zmierzą się w 5 kolejnych rundach. Organizatorzy przygotowali dla zwycięzców nagrody pieniężni i rzeczowe w tym m.in. profesjonalny stolik goban, gosu, kamienie, książki goistyczne oraz gry planszowe – dodaje Sylwia Barcicka.
Szczegółowe informacje o turnieju oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie www.honte.pl.
ciekawe, że tyle młodych osób w to gra