Według raportu Congestion Index opublikowanego w lipcu 2012 r., obejmującego 31 dużych miast Europy, najbardziej zakorkowanym miastem całego kontynentu jest Warszawa. Jak sytuacja wygląda w Poznaniu?
W projekcie „Godziny Szczytu” organizowanym przez agencję Mission Public Relations sprawdzano jak długo poznaniacy jeżdżą do pracy i z powrotem. Wybrano dwie trasy, wchód – zachód i północ – południe. Pierwsza z nich wiodła od ulicy Krańcowej do Lotniska Ławica. Druga prowadziła od ulicy Sucholeskiej do Fortecznej. Samochody wystartowały punktualnie o godzinie 7:30 i 16:00.
Wybraliśmy takie trasy aby faktycznie przejechać przez całe miasto, nie omijając centrum. Przy okazji chcieliśmy sprawdzić, na jakim poziomie wypadnie spalanie, które dla kierowców jest równie ważne jak utracony w korkach czas – mówi Filip Szymanowski, z firmy Peugeot Ciesielczyk, która użyczyła pojazdy.
Poranną trasę o długości ok. 13,5 km, która wiodła od Miłostowa do lotniska udało się pokonać w 43 min., natomiast po południu jej przejechanie udało się zamknąć w 40 min. Gorzej wyglądała już sytuacja trasy z Suchego Lasu na Starołękę. Mimo, iż ranny przejazd zajął również 43 min., po południu potrzebna była godzina i 6 minut.
Peugeot 208 z silnikiem benzynowym o pojemności 1.2 litra pochłonął średnio niecałe 9 l paliwa na 100 km, a więc na przejechanym dystansie ok. 1,3 l. Przejazd, przy założeniu średniej ceny benzyny na poziomie 5,60 zł, kosztował więc nieco ponad 7 złotych. Średnia prędkość, z jaką auto poruszało się na trasie to 19 km/h.
Pojazd z motorem o pojemności 1.4 litra, który pokonał Poznań ze wschodu na zachód spalił średnio niecałe 11 l benzyny na 100 km, a więc na pokonanym dystansie ok. 1,4 l paliwa. Tym samym cena przejazdu zamknęła się w kwocie niecałych 8 złotych, a średnia prędkość wyniosła 12 km/h.
Przy obecnych cenach komunikacji miejskiej i prognozach podwyżek, kwestia dotycząca wyboru środka transportu zdaje się być jeszcze trudniejsza. Pokonanie obu tras w dwie strony to dystans 25-30 km, koszt przejazdu zamyka się w kwocie 15 zł. Przejazd komunikacją miejską uwzględniając przesiadki kosztować nas będzie porównywalną kwotę.
Koszty podróżowania autem można obniżyć zabierając w podróż dodatkowych pasażerów. Dodatkowo towarzyszy nam wyższy komfort jak i oszczędność czasu związana z dotarciem i oczekiwaniem na przystankach.
Dodaj komentarz