Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach w nowej Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Modernizacja obiektu rozpocznie się w 2020 roku. Grupa MTP przedstawiła koncepcję architektoniczną budynku i jego otoczenia.
Dzięki modernizacji Areny, Poznań będzie miał nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy, w którym będą mogły odbywać się ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe – mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. – Arena to historyczny punkt na mapie Poznania, do którego wielu mieszkańców czuje sentyment. Dbałość o takie miejsca jest dla mnie ważnym przejawem patriotyzmu. W nowej odsłonie Arena stanie się obiektem nowoczesnym, spełniającym współczesne standardy, nie tracąc przy tym swoich historycznych walorów. Wraz z przylegającą przestrzenią publiczną będzie tętniącym życiem miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów.
Modernizacja obiektu zaplanowana jest na lata 2020 i 2021. Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Remont obejmie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu. Jego design będzie stawiał na elegancki, ponadczasowy minimalizm.
Za przygotowanie koncepcji oraz wielobranżowego projektu budowlanego i wykonawczego jest odpowiedzialna firma CDF Architekci. Generalny wykonawca zostanie wyłoniony w drodze konkursu.
Wnętrze Areny będzie spełniać wymagania, jakie stawia się dziś obiektom widowiskowo-sportowym. Najważniejsza jest jego funkcjonalność. Po przebudowie w budynku będą się odbywać koncerty, wydarzenia teatralne, mecze siatkówki, koszykówki, rozgrywki piłki ręcznej i halowej piłki nożnej, zawody sportów walki. Zależało nam więc na maksymalnym zwiększeniu pojemności widowni – mówi Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP.
Poziom podłogi zostanie obniżony o prawie 6 m. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Nowe trybuny będą ułożone równolegle do boiska, bardziej strome i kilkupoziomowe. Pozwoli to zwiększyć ich pojemność, ale też wygospodarować miejsce na tzw. skyboxy, czyli przestrzenie o podwyższonym standardzie przeznaczone na spotkania towarzyskie i biznesowe. Trybuny będą mobilne, co umożliwi ich całkowite złożenie i pozostawienie pustej płyty parkietu. W obiekcie znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem, która będzie czynna nie tylko podczas wydarzeń organizowanych w hali.
Naszym zadaniem było zmodernizować Arenę “po poznańsku” – mówi Karol Fiedor, architekt z pracowni CDF Architekci.- To znaczy: porządnie, czysto i na wieki. Chcemy, by ta modernizacja była na szóstkę. Nie skupialiśmy się wyłącznie na funkcjonalności Areny, ale wysłuchaliśmy też głosu poznaniaków, którzy mieszkają w pobliżu parku Kasprowicza.
Przedstawiona koncepcja zakłada oprócz remontu Hali Widowisko-Sportowej także modernizację jej otoczenia. Przebudowie ulegnie znajdujący się przed obiektem Plac Olimpijski. Będzie to zielone miejsce rekreacji i spotkań poznaniaków. Wejście do budynku zostanie obniżone. Goście będą czekać na rozpoczęcie wydarzeń w zadaszonej przestrzeni foyer. W drugim etapie inwestycji pod placem ma zostać wybudowany trzypoziomowy parking dla 700 aut z wjazdem od strony ul. Wyspiańskiego. Po drugiej stronie obiektu będzie się znajdował podziemny parking techniczny z wjazdem od ul. Reymonta. Będzie umożliwiał wjazd samochodami ciężarowymi na poziom parkietu, co pozwoli nawwożenie dużych elementów sceny, dekoracji i sprzętu.
Nowa Arena w liczbach
Powierzchnia wewnętrzna kondygnacji 21 900 m2
Kubatura wewnętrzna 182 820 m3
Wysokość budynku 27,5 m
Średnica Areny 45,5 m
Pojemność:
Wydarzenia sportowe: 6100 – 6500 miejsc siedzących
Wydarzenia koncertowe: do 9000 osób.
Dodaj komentarz