Dokładnie 86 lat temu rozpoczęło nadawanie swojego programu Radjo Poznań. Była to trzecia stacja uruchomiona w Polsce, po Warszawie I i Krakowie.
W chwili uruchomienia działała z mocą 1,5 kW, na częstotliwości 868 kHz i miała zasięg 100 km. Faktycznie spółka radiowa w Poznaniu prawo do nadawania miała już od 1925 roku, ale jako subkoncesjonariusz Polskiego Radia. PR przejęło Poznań w roku 1927.
W niedzielę 24 kwietnia 1927 roku punktualnie o godzinie 17:00 radio Poznań przemówiło: Halo, halo, Radio Poznań, fala 270,3 m, Warszawa fala 1111, Kraków fala 422.
Stacja nadawcza radia Poznań znajdowała się przy ul. Bukowskiej, w miejscu istnienia dzisiejszego konsulatu Federacji Rosyjskiej. Pierwsze studio nadawcze znajdowało się w budynku Arkadii przy Placu Wolności 11 (obecnie empik).
Od samego początku słuchacze mogli wysłuchać poruszających słuchowisk między innymi o Robinsonie Cruzoe.
Poznańskie radio jako pierwsze wprowadziło dni narodowe poświęcone kulturze, gospodarce i polityce różnych krajów.
Szacuje się, że po pierwszym roku działalności roku audycji słuchało 100.000 osób.
Dzień z radiem zaczynali od gimnastyki porannej, potem, uczyli się języków obcych – obie audycje to absolutna nowość w polskiej radiofonii.
Cała Polska przeżywała zradiofonizowaną w Poznaniu Obronę Częstochowy (z Potopu), a tysiące kibiców sportowych przylepionych do głośników po raz pierwszy w Polsce słuchało bezpośredniej transmisji meczu piłkarskiego. Grały Warta Poznań i Philips Eidhoven. Poznański zespół wygrał wtedy 5:2.
Także po raz pierwszy w dziejach naszej radiofonii nadano z Katedry na Ostrowie Tumskim transmisję nabożeństwa. Podobno to podniosłe wydarzenie poprzedziła reklama – Najtaniej i najlepsze świece kupić można u Alfreda Okoniewicza na ulicy Tęczowej.
Dzieje autonomicznej, wielkopolskiej radiofonii zakończyły się w pazdzierniku 1933 roku. Od tego czasu Radio Poznańskie jest częścią Polskiego Radia S.A. w Warszawie.
3 września 1939 roku, o północy, Polskie Radio Poznań zamilkło…
Dodaj komentarz