To właśnie u nas w Poznaniu doszło do pobicia obcokrajowców. I niestety nie były to jednorazowe wybryki. Skąd bierze się w nas nienawiść i dlaczego szerzymy i akceptujemy hejtowanie – na te pytanie będą szukać odpowiedzi uczestnicy spotkania organizowanego przez Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
W listopadzie bandyci pobili Palestyńczyka i Syryjczyka, który od trzech lat mieszka w Polsce. Miesiąc później na ul. Jaskółczej, krzycząc „Polska dla Polaków”, zaatakowano i pobito 35-letniego Chilijczyka
Do tej pory Poznań uchodził za miasto tolerancji, a latem nawet przeprowadzono tu kampanię pod hasłem “Wspólnie tworzymy jeden Poznań” podkreślającą multikulturowość stolicę Wielkopolski.
Mowa nienawiści jest zjawiskiem, które polega na używaniu języka w celu rozbudzenia, rozpowszechniania czy usprawiedliwiania nienawiści i dyskryminacji, jak również przemocy wobec konkretnych osób czy grup. Akceptacja przez społeczeństwo mowy nienawiści przyczynia się do utrwalania stereotypów, mniejszej akceptacji przedstawicieli grup ‘hejtowanych’, może też prowadzić do tzw. przestępstw z nienawiści. Mowa nienawiści przyjmuje różne formy, stąd częsta trudność w jej jednoznacznym nazwaniu i rozpoznaniu.
Podczas wykładu przedstawiona zostanie problematyka przeciwdziałania mowie nienawiści z uwzględnieniem informacji o podstawowych instrumentach prawnych (prawa polskiego i międzynarodowego), praktyce ich stosowania, interesujących rozstrzygnięciach sądowych dotyczących mowy nienawiści.
Spotkanie poświęcone będzie również najważniejszemu dylematowi związanemu z penalizowaniem mowy nienawiści, czyli ograniczaniem swobody wypowiedzi osób szerzących publicznie tego rodzaju treści, jak również wskazaniu najważniejszych zagrożeń związanych z obecnością werbalnej nienawiści w przestrzeni publicznej.
Wykład poprowadzi dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, która pracuje w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (PAN). Specjalizuje się w problematyce prawa antydyskryminacyjnego, prawa konstytucyjnego, zagadnieniu konfliktu między wolnością słowa a mową nienawiści, jak również sprawiedliwości okresu przejściowego oraz „praw pamięci”.
Wykład „Szerzymy i akceptujemy hejtowanie? Mowa nienawiści w Polsce” – 13 stycznia (środa), godz., 18:00., Sala pod Zegarem w Centrum Kultury Zamek
Dodaj komentarz