K U L T U R A

Historia polskiego Indiany Jonesa

Pokaz Muzeum Utracone 2014  Foto:

Pokaz Muzeum Utracone 2014Noc Muzeów zapowiada się w tym roku szczególnie interesująco. Choć każdego roku jest wiele ciekawych wystaw, pokazów i atrakcji, to tym razem oferta wydaje się wyjątkowo bogata. Jedną z atrakcji jest premierowy pokaz 6 filmu przygotowanego w ramach projektu Muzeum Utracone. W Poznaniu zobaczymy go na Bramie Poznania.

Projekt jest poświęcony utraconemu, głównie w wyniku II wojny światowej, materialnemu dorobkowi kulturalnemu Polski, szacuje się, że łącznie może być to aż 70% tego czym dysponował nasz kraj – wyjaśniają pomysłodawcy – tegoroczny pokaz znów powinien zaskoczyć swoją formą, multimedialnym show przygotowanym m.in. przez ilustratorkę Martę Ignerską oraz Envee odpowiedzialną za muzykę,  a poprzez nowoczesną formę zależy nam, aby dotrzeć w szczególności do młodszego odbiorcy.

Wśród zaginionych dzieł znajdują się prace tak wielkich mistrzów jak: Rafael, Brueghel, van Dyck, Matejko, Malczewski, Kossak czy Wyspiański.

Tegoroczny film opowiada o miejscach, do których niemiecki okupant podczas II wojny światowej zwoził i składował polskie dzieła sztuki. Zobaczymy historię Zamku w Fischhorn w Austrii, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego przewieziono liczne obiekty ze składnicy dzieł sztuki zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównym bohaterem tej historii jest porucznik Bohdan Urbanowicz, żołnierz Kampanii Wrześniowej, malarz, który zajął się odzyskiwaniem skradzionego dobytku. Animacja powstała głównie na podstawie osobistych zapisków Urbanowicza. W filmie będzie można zobaczyć m.in. takie skarby jak: „Portret Franciszki de Savoie-Nemours, M-lled’Aumale, późniejszej królowej portugalskiej” czy „Portret księżniczki Ludwiki Lotaryńskiej” autorstwa Françoisa Cloueta.

Historia zaginionych dzieł przedstawiona jest w sposób nawiązujący do kultowych gier komputerowych, w których razem z głównym bohaterem „zdobywamy” kolejne nagrody, inwentaryzujemy i zabezpieczamy zbiory, by nie uległy dalszemu niszczeniu – dodają organizatorzy tego wydarzenia – za koncepcję filmu odpowiada agencja IDFX, ilustratorka Marta Ignerska przygotowała koncepcję wizualną, Cezary Chojnowski zajmował się animacją, zaś Envee jest autorem muzyki, a na potrzeby filmu, swojego głosu użyczył aktor Robert Więckiewicz.

Główny pokaz filmu Historia polskiego Indiany Jonesa – Muzeum Utracone rozpocznie się w Bramie Poznania w niedzielę 16 maja o godzinie 21:30, ale pokazy trwać będą do 2:00 w nocy. Pokaz będzie można obejrzeć także na stronie www.muzeumutracone.pl, gdzie można również zobaczyć pokazy z ubiegłych lat.

Pokaz Muzeum Utracone 2014

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz