Dziś w Luboniu każdy będzie mógł uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii. Będzie można poczuć się jak w wehikule czasu przenosząc się do okresu między wojennego.
Jedną z głównych atrakcji organizowanego dzisiaj Niepodległościowego Pikniku Historycznego będzie możliwość zobaczenia osób występujących w historycznych mundurach z okresu międzywojennego dawnego garnizonu poznańskiego.
Wszystko jednak rozpocznie się od udziału żołnierzy we mszy świętej w kościele św. Jana Bosko w Luboniu. Zaraz po jej zakończeniu (około godziny 12:45) na pobliskim placu rozpocznie się inscenizacja uroczystego przekazania broni wraz z ciężkim karabinem maszynowym Kompanii Żabikowo Batalionu Obrony Narodowej Poznań II. Przed rokiem 1939 jednostki tego typu wchodziły w skład Wojska Polskiego. Były jednak bardzo silnie związane z z okolicą na której działały. Silna więź z takimi batalionami podkreślana była między innymi podczas uroczystości patriotyczno-kościelnych, w trakcie których oddziałom przekazywano broń. Jak podkreślają organizatorzy, nie ma źródeł potwierdzających, że taka uroczystość w Luboniu miała miejsce, jednak w tym okresie była to powszechna praktyka.
Kilka minut po godzinie 13:00 zaprezentowane zostaną polskie mundury od Powstania Wielkopolskiego do okresu powojennego. Ciekawostką będzie replika polskiego samochodu pancernego wzór 1934 – informuje Przemysław Maćkowiak – nie zabraknie też wojskowej grochówki oraz stoiska z militariami – dodaje.
Około godz. 14.30 impreza przeniesie się na rynek w Żabikowie. Przez restauracją Marago zrekonstruowany zostanie posterunek wartowniczy.
Na Niepodległościowy Piknik Historyczny lepszyPOZNAN.pl zaprasza wraz z Sekcją Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Wstęp jest bezpłatny.
12:00 – msza święta w kościele św. Jana Bosko w Luboniu
12:45 – na placu w pobliżu kościoła odbędzie się inscenizacja prezentująca uroczyste przekazanie broni wraz z ciężkim karabinem maszynowym Kompanii Żabikowo Batalionu Obrony Narodowej Poznań II.
13:15 – grupy zaprezentują polskie mundury od Powstania Wielkopolskiego do okresu powojennego – ciekawostką będzie replika polskiego samochodu pancernego wzór 1934. Nie zabraknie też wojskowej grochówki oraz stoiska z militariami.
14:30 – rekonstrukcja posterunku wartowniczego na rynku w Żabikowie przed restauracją Marago
W przygotowaniu imprezy Sekcję Historyczną TMML wspierają inne stowarzyszenia skupione wokół projektu Twierdza i Dawny Garnizon Poznań, a więc Grupa Rekonstrukcyjna Salamandra, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7. D.A.K. w barwach 7. Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej oraz Szwadron Pancerno-Motorowy II.
Na zdjęciu poniżej jedna z uroczystości, przekazania broni wojsku. Granatniki, ckm-y i maski gazowe dla wojska ufundowali poznańscy kolejarze. Uroczystość odbywała się prawdopodobnie na Placu Wolności.
Dodaj komentarz