Kiedy marsze niepodległościowe stacją się często miejscem sporów i przepychanek w Poznaniu już od 21 lata udaje nam się 11 listopada świętować w wyjątkowy – radony sposób. Na urodzinach ulicy Św. Marcin! W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program.
Imieniny ulicy – to poznański przykład jak budować tożsamość i wspólnotę. Wydarzenie ma także wymiar patriotyczny – podkreślała Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek, które jest organizatorem wydarzenia.
Najbardziej popularnymi punktami Imienin są oczywiście Korowód oraz kończący świętowanie pokaz sztucznych ogni. Muzyczną gwiazdą w tym roku będzie Lech Janerka, a jego występ poprzedzi Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!
Zespół przenosi słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni są w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon, tubę i grzebień, grają energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi.
W korowodzie, który rozpocznie się o godzinie 14:00 udział weźmie około 400 uczestników: aktorzy, muzycy, trzy orkiestry, w tym między innymi Orkiestra Dęta ze Swarzędza. Pojawią się także historyczne pojazdy i obiekty artystyczne.
W Korowodzie pojawią się pasjonaci, rekonstruktorzy, działający w stowarzyszeniach, a także sportowcy i uczniowie szkół. Młodzież klas sportowo-obronnych, policyjnych i strażackich z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu, ubrana w mundury, będzie nieść poły płaszcza św. Marcina, którego postać utożsamiana jest z filantropią, empatią i wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka.
Poznańscy rzemieślnicy przypomną natomiast tradycję spożywania gęsiny, którą będą symbolicznie przekazywać reprezentantom Fundacji Barka.
Pojawi się także grupa rekonstrukcyjna Bastion Grolman w strojach Powstańców Wielkopolskich, tym razem „dozbrojona” historycznym pojazdem pancernym Dodge 52, pochodzącym ze zbiorów Muzeum Uzbrojenia. Za powstańcami będą podążać ułani w strojach XV Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Specyficzną i lokalną atmosferę święta podkreśli dziesięć pań ubranych w tradycyjne stroje Bamberek z Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Najważniejszym punktem Korowodu będzie oczywiście postać Św. Marcina, jadącego na białym koniu, w asyście 35 legionistów rzymskich ze Stowarzyszenia „Bellator Societas”.
Z ogromnej liczny atrakcji warto wymienić koncert muzyki patriotycznej „Przybyli ułani pod okienko” w roku 30-lecia działalności Capelli Zamku Rydzyńskiego (o 15:00 w Sali Wielkiej) oraz pokaz filmu Generał z udziałem grającego na żywo tapera. (godzina 17:00). W przestrzeni miasta będzie można usłyszeć dźwięk, najstarszej w Wielkopolsce, katarynki Tadeusza Zajdowicza oraz zobaczyć kuglarzy z grupy Flow Fire&LightShow.
Na północnej nitce ulicy odbędzie się kiermasz świetomarciński ze straganami oferującymi przede wszystkim tradycyjne rogale.
Działania animacyjne i artystyczne odbywać się będą także na podwórkach Św. Marcina. Będą warsztaty tworzenia lampionów, zajęcia z rękodzieła podczas których wykonywane będą zabawki dla psów i kotów. A w Kamienicy nr 75 stworzyć będzie można swojego pampra albo pamperka – z warzyw.
Wspólnie stworzymy galerię Pamprów Dobroczynnych. Każda rodzina będzie mogła sfotografować się ze swoim Pamprem, a następnie przekazać go na rzecz Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka”. Tam najpierw ucieszą one oczy, a następnie żołądki obdarowanych, bowiem będzie z nich ugotowana pyszna, a dotąd nie zanana, Zupa Pamprowa- informuje organizatorska Bogna Łotkowska-Dziewolska
Warsztaty odbędą się w nieczynnym lokalu handlowym, po działającym tu przez dziesięciolecia barze mlecznym „Pod Kuchcikiem”.
Szczegółowy program na stronie CK Zamek
Dodaj komentarz