Spektakl „InstynkTY” Polskiego Teatru Tańca wrócił z 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj w Warszawie z Nagroda Machulskich.
Wyróżnienie przyznało Jury Młodych, doceniając spektakl: za odwagę we współtworzeniu teatru, który dopiero raczkuje, kreowanie bezpiecznej przestrzeni dla najmłodszych dzieci, aby mogły być sobą i jednocześnie dostarczanie starszemu widzowi nowych doświadczeń i wrażeń oraz pełne zaufanie dzieciom i ich instynktom.
KORCZAK DZISIAJ to jeden z największych festiwali teatralnych dla dzieci i młodzieży. Od ponad 20. lat daje odbiorcom i odbiorczyniom możliwość kontaktu z najważniejszymi, najbardziej niezwykłymi i innowacyjnymi produkcjami teatralnymi z całego świata.
29 edycja wydarzenia była okazją, aby poznać różne rodzaje teatru familijnego – obejrzeć nie tylko spektakle skierowane do dzieci i dorosłych, ale i performanse rodzinne tworzone przez kilka pokoleń występujących na jednej scenie.
Hasłem przewodnim zakończonej 28 października 27. edycji Festiwalu była RODZINNOŚĆ, rozumiana jako troska o relacje i wzrastanie w bezpiecznych wspólnotach. Temat Festiwalu harmonizuje z koncepcją „Instynktów”, które są ruchową odpowiedzią na pytania, jak tworzymy dom i budujemy bliskość.
Przypomnijmy, że spektakl „InstynkTY” w reżyserii Alicji Morawskiej – Rubczak pojawił się w corocznej ankiecie „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2022/2023″, przygotowanej przez miesięcznik „Teatr”. W zestawieniu recenzenci i teatralni krytycy typują najważniejsze dokonania ubiegłego sezonu.
W kategorii „najlepsze przedstawienie dla dzieci/młodzieży” „InstynkTY” wyselekcjonowała Justyna Czarnota, pedagożka teatru, trenerka i menadżerka kultury, w ten sposób uzasadniając swój wybór:
InstynkTY w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak z Polskiego T. Tańca w Poznaniu zaskakują obecnością ośmiu osób na scenie, co stanowi przyjemny oddech od małych spektakli najnajowych. Wszyscy utrzymują wspaniały i naturalny kontakt z widownią – i wzrokowy, i fizyczny, a jednocześnie proponują momenty intensywne ruchowo, co jest rzadkością w teatrze dla takich maluchów.
Dodaj komentarz