Aglomeracja

ITPOK zgodnie z planem

Spalarnia w Poznaniu  Foto: AEROFOTO  mat. prasowe

Rocznie w poznańskiej spalarni będzie utylizowanych 210 tys. ton śmieci, z czego 80% będzie pochodzić z Poznania. W styczniu rozpoczął się zimny rozruch instalacji, testy potrwają do jesieni.

Uruchomienie poznańskiej spalarni przebiega zgodnie z harmonogramem. Ostatniego dnia marca do spalarni dotarło pierwsze 800 ton odpadów z naszego regionu. Śmieci są gromadzone w specjalnym bunkrze i gdy zbierze się ich odpowiednia ilość, czyli ok. 1700 ton, trafią “na ruszt”. Uruchomiony zostanie kocioł, co oznacza przejście z fazy zimnego rozruchu w gorący. Rozpoczęty w styczniu proces testów i rozruchu potrwa do jesieni. Ma na celu sprawdzenie sprawności urządzeń zainstalowanych w obiekcie – kotła, turbiny, generatora prądu – zanim spalarnia rozpocznie pracę pełną parą.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu jest oparta o sprawdzoną w wielu europejskich obiektach tego typu technologię rusztową. Może pracować niemal przez całą dobę. W ciągu roku może tam zostać spalonych ok. 210 tysięcy ton odpadów. Blisko 170 tysięcy ton, czyli prawie 80% śmieci ma pochodzić z Poznania. Resztę dostarczą gminy zrzeszone w GOAP.

Przewoźnicy, którzy będą dostarczać odpady do IPTOK przeszli już stosowne szkolenia a zakresie zasad wyładunku odpadów, ruchu i bezpieczeństwa na terenie instalacji. Od końca marca dostawy odpadów dostarczanych na podstawie umowy ramowej i harmonogramu dostaw, przebiegają bez zakłóceń.

Dzięki uruchomieniu spalarni mniejsza ilość odpadów trafi na składowiska. Jednocześnie spalarnia będzie wytwarzała energię cieplną, wykorzystywaną w miejskiej sieci ciepłowniczej, oraz energię elektryczną trafiającą do krajowej sieci elektroenergetycznej. Dzięki wysokim parametrom i dużej wydajności dwóch linii termicznego przekształcania, instalacja wyprodukuje energię odpowiadającą rocznemu zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego poznańskiego osiedla.

Umowa na wybudowanie poznańskiej spalarni odpadów z firmą Sita Zielona Energia została podpisana 8 kwietnia 2013 r. Prace budowlane ruszyły już 16 kwietnia 2014 roku. 21 miesięcy później instalacja była gotowa do uruchomienia.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz