POZnań

Jak pomagać mądrze i dobrze

Centralny Punkt na MTP  Foto: materiały prasowe / UMP

Tysiące poznaniaków i poznanianek ruszyło ze wsparciem dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną – miejską ankietę wypełniło już ponad 2,8 tys. osób. – Teraz najważniejsze jest, aby pomagać mądrze – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Poznaniacy – podobnie jak ludzie w całej Polsce – w ciągu ostatnich dni pokazali swoje wielkie serca i niezwykłą solidarność, za co bardzo dziękujemy – mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. – Pamiętajmy jednak, by pomagać mądrze. To muszą być dobrze przygotowane i przemyślane działania. Oprócz zaangażowania mieszkańców, konieczne jest wypracowanie systemowych rozwiązań pozwalających na przyjęcie i zabezpieczenie podstawowych potrzeb uchodźców, o co jako samorządowcy cały czas zabiegamy.

Poniżej najważniejsze informacje dotyczące pomocy osobom z Ukrainy

Zbiórki pieniędzy 

Wiele organizacji zbiera pieniądze, by w ten sposób bezpośrednio pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Wpłaty jednak powinny być przemyślane.

Zalecamy wpłacanie datków tylko na zweryfikowane zbiórki – mówi Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP. – Niestety oszuści potrafią wykorzystać nawet tak dramatyczną sytuację, jaką jest wojna w Ukrainie. Dlatego trzeba zachować czujność i przekazywać pieniądze tylko do organizacji, o których wiemy, że przeznaczą je na właściwy cel. 

Listę zweryfikowanych zbiórek można znaleźć m.in. na rządowej stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl/. Wśród nich są m.in. te prowadzone przez Polską Akcję Humanitarną, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska czy Unicef, oficjalne zbiórki prowadzą też serwisy: Pomagam.pl, Zrzutka.pl czy Siepomaga.pl.

Zbiórki darów

W całym mieście licznie powstają miejsca, do których można przynosić dary. W środę ruszył  centralny magazyn pomocy na Międzynarodowych Targach Poznańskich (hala nr 4, wjazd od Bukowskiej, czynny od poniedziałku do soboty w godz. 9-20). Tam należy dostarczać duże transporty i przekazywać dary zebrane w ramach mniejszych zbiórek. Telefon Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44) udziela informacji na temat organizacji dostaw i potrzebnych materiałów.

Miasto prowadzi punkt pomocy przy ul. Bukowskiej 27/29. Otwarty jest w godz. 10 do 20, można tam przynosić żywność i środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną. Lista potrzebnych rzeczy jest na bieżąco aktualizowana na stronie: https://www.facebook.com/czulypoznan

Setki osób przynoszą do nas dary, co nas niezwykle cieszy – przyznaje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania –  Jesteśmy dumni z postawy poznanianek i poznaniaków. W ramach zbiórki do punktu trafia wiele artykułów niezbędnych w normalnym życiu. Musimy jednak podkreślić ważną kwestię: zbieramy tylko potrzebne przedmioty. Nie możemy przyjmować używanych ubrań i tekstyliów. Bardzo prosimy o nieprzynoszenie zniszczonych zabawek, przeterminowanych leków ani żywności, która się szybko zepsuje. Pomagajmy rozsądnie, przynosząc tylko to, co naprawdę jest przydatne. 

Lista rzeczy potrzebnych – stan na 3 marca: 

  • Kolorowanki i książeczki z kolorowymi obrazkami  dla dzieci
  • TYLKO NOWA, ometkowana odzież oraz bielizna dla dzieci i dorosłych
  • Karma (sucha i mokra) oraz artykuły dla zwierząt domowych
  • Musy owocowe i lizaki dla dzieci
  • Żywność: produkty długoterminowe, takie jak: mąka, ryż, kasza, makaron, mleko UHT, gotowe dania w słoikach, takie jak m.in.: pasztety, konserwy turystyczne, gołąbki, pulpety, fasolka itp. WAŻNE, aby to były produkty ze sklepu – tzn. z etykietą/datą ważności i składem
  • Artykuły dla niemowląt: mleko modyfikowane, butelki, smoczki, kremy na odparzenia, chusteczki nawilżane, pieluchy (szczególnie te od 0-3 miesięcy, rozmiar 0 i 1)
  • Artykuły higieniczne: szczoteczki do zębów, grzebienie, szczotki, pasty do zębów, mydło, kremy uniwersalne, maszynki i kremy do golenia, oliwki, mleczka i płyny do kąpieli dla dzieci
  • Środki opatrunkowe i  apteczki pierwszej pomocy
  • Pieluchy dla dorosłych
  •  Papier toaletowy
  • Nowe ręczniki
  • Płyny do mycia naczyń, proszek do prania, płyn do płukania
  • TYLKO NOWE koce i pościele
  •  Płyny do dezynfekcji rąk
  • Świeczki i zapałki
  • Baterie
  • Latarki
  • Powerbanki – naładowane
  • Nowe obuwie – szczególnie dziecięce
  • Woda i soki dla dzieci

Najważniejsze miejsca zbiórki darów: 

  • Centralny punkt na MTP
  • Miejski punkt przy ul. Bukowskiej 27/29 – więcej informacji: facebook.com/czulypoznan
  • Zbiórka darów w siedzibach ZKZL
  • Zbiórka na Chwiałce
  • Biblioteka Raczyńskich – zbiórka bajek i książek dla dzieci po ukraińsku
  • Schronisko dla zwierząt w Poznaniu – zbiórka rzeczy dla zwierząt

Wolontariat 

Wolontariusze, którzy chcą pomóc, mogą zgłaszać się za pomocą ankiety dostępnej na miejskiej stronie: poznan.pl

Wszystkie zgłoszenia, jakie wpływają do nas za pośrednictwem ankiety, gromadzimy w bazie danych – wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem liczby poznanianek i poznaniaków, którzy decydują się ofiarowawać innym to, co tak ważne, czas, serce. Przepraszamy, że nie od razu jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie zgłoszenia. Wiele jeszcze przed nami, więc musimy zdawać sobie sprawę, że z czasem coraz częściej będziemy sięgać do potencjału poznańskich wolontariuszy i wolontariuszek. Zapewniamy natomiast, że żadne zgłoszenie nie zostało pominięte. Prosimy o cierpliwość. 

Wśród najczęściej zgłaszanych przez wolontariuszy kompetencji są: znajomość j. ukraińskiego i rosyjskiego, gotowość do wsparcia psychologicznego oraz do wzięcia udziału w zbiórkach rzeczowych.

Inna pomoc – np. walka z fake newsami

Nie wszyscy mogą zaangażować się w wolontariat czy przynieść dary. To nie znaczy, że nie mogą pomóc – w tragicznej sytuacji, w jakiej znaleźli się Ukraińcy, ważne są również zwykłe, codzienne gesty: przyjazne słowo czy wyrażone wsparcie, a także wyrażanie sprzeciwu wobec mowy nienawiści (i zgłaszanie jej administratorom stron czy for internetowych)

Warto też zwracać uwagę na źródła informacji – zwłaszcza tych przekazywanych w internecie. W środę (2 marca) Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych poinformował, że w ostatnich 24h odnotowano ponad 120 000 prób dezinformacji w przestrzeni polskich social media w temacie Ukrainy, toczącej się tam wojny i Rosji.  Zauważono także drastyczną radykalizację grup antyuchodźczych, działających głównie w kanałach anty-COVID. 

Również NASK – państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów –  podkreśla, że pojawiają się nieprawdziwe, zmanipulowane informacje, które mają zmienić perspektywę wobec aktualnych wydarzeń, a zwłaszcza osłabić wsparcie naszego społeczeństwa dla Ukrainy.  Wszelkie treści, które wzbudzają wątpliwości, można zgłaszać poprzez mail: informacje@nask.pl

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz