Nauka robienia sushi była kolejnym elementem bezpłatnych zajęć realizowanych w ramach projektu Program Pilotażowy Nauki Języka Japońskiego. Młodzież, która bierze w nich udział poznaje nie tylko słówka i japońskie “krzaczki”, ale także kulturę.
Zawinąć poprawnie ryż szkarłatnice i delikatne wodorosty Nori, chwycić i utrzymać w pałeczkach to nie takie proste – przekonują organizatorzy zajęć – najmłodszy uczestnik ma zalewnie 10 lat najstarszy to student V-ego roku i przez ponad 3 godziny uczyli są jak wykonać popularne sushi.
Rosomaki, Futomami, Temaki, Nigirisushi, Gunkan, Makisuski, Sunesusi, Aburisushi, Uramaki, Gunkanmakisushi, Oyakomakisuhsi… To tylko podstawowe rodzaje sushi. Każda prefektura ma ich setki rodzajów.
Uczestnicy tych smacznych warsztatów musieli samodzielnie pokroić rybę, warzywa, wodorosty, a następnie wszystko poprawnie zwinąć w charakterystyczny rulon. Nagrodą dla wszystkich obecnych była możliwość skosztowania wszystkiego, co się zrobiło, a było tego naprawdę dużo.
Aby oddać orientalny smak wszystkie produkty były z Japonii – podkreślają organizatorzy – całość prowadzili mistrzowie kuchni japońskiej, którzy na co dzień pracują pod okiem Japończyka.
Oprócz warsztatów robienia smacznego sushi odbyły się już zajęcia z kaligrafii. Poprowadziła je prof. Maho Ikusima. Uczestnicy projektu wysłuchali także między innymi wykładu o życiu w dawnej i współczesnej Japonii.
Niebawem odbędą się prowadzone przez Japończyków zajęcia orgiami, native speaker i… wakacje w Japonii.
Zajęcia w ramach projektu Program Pilotażowy Nauki Języka Japońskiego są bezpłatne i odbywają się w XI LO na ul. Śiegiennego.
Dodaj komentarz