K U L T U R A

Jaki Zamek?

Konferencja w CK Zamek - program na 2013  Foto: TD

Zazwyczaj wiemy, co możemy zobaczyć w galerii, w kinie albo muzeum, ale co jest domeną centrum kultury – takie pytanie stawia sobie Zamek i przez najbliższy rok zamierza badać swoich odbiorców. Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób poznaniacy myślą o Zamku. A Zamek chce być nie tylko miejscem wydarzeń, dyskusji. Poprzez swoją historię i przestrzenie może być także przedmiotem, tworzywem działań artystycznych, brać udział w życiu społecznym miasta, mówiła Anna Hryniewiecka, dyrektor Zamku

Na ofertę Centrum Kultury Zamek w 2013 roku wpływ mają z jednej strony nowe przestrzenie powstałe w wyniku przebudowy części gmachu, z drugiej nowe kierownictwo, które na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiło ogromny program wydarzeń.

Konferencja w CK Zamek - program na 2013 Foto: TD

W projekcie Metamorfozy wspieranym przez Komisję Europejską uczestniczą trzy instytucje, obok poznańskiego Zamku, także francuskia La Briqueterie oraz Les Brigittines z Belgii. Zagadnienia poruszane w projekcie wyrastają z metamorfoz, którym podległy siedziby tych instytucji.

CK ZAMEK, funkcjonował jako ostatnia budowla cesarska Europie, która niegdyś była silnie powiązana z władzą polityczną; XVII-wieczny kościół Les Brigittines, niegdysiejsza siedziba władzy religijnej i duchowej, został rozbudowany i otwarty na potrzeby sztuk widowiskowych w 2007 roku; dawna cegielnia La Briqueterie jest miejscem symbolizującym wysiłek robotników i industrializację.

Romska flaga na CK Zamek Foto: ck zamekProjekt Metamorfozy zachęca wszystkich europejskich artystów aby uznali te przestrzenie za samodzielne byty i współistnieli oraz współtworzyli z „siłami”, które je zamieszkują. Rezultatem tych działań twórczych i refleksji będą trzy wydarzenia (tygodniowe imprezy) organizowane w pierwszej połowie 2014 roku w każdej z miejscowości partnerskich, podczas których zaprezentują się wszyscy artyści biorący udział w projekcie.

Już dziś w Zamku możemy brać udział w całorocznym wydarzeniu # nie jesteś mi obojętny. Idea została zaczerpnięta z transparentu jednego z demonstrantów ruchu Occupy Wall Street. Jego treść przywołała Naomi Klein, wygłaszając przemówienie na wiecu protestacyjnym w Nowym Jorku. W naszych warunkach znaczenie treści przywołanego transparentu wydaje się szczególnie istotne w kontekście misji i wyzwań publicznej instytucji kultury.

Jednym z jej podstawowych zadań powinno być bowiem budowanie wspólnoty i przestrzeni dialogu dotyczącego ważnych dla lokalnej społeczności tematów. W ramach programu „# nie jesteś mi obojętny” proponujemy próbę realizacji w praktyce idei „teatru angażującego”, który od „teatru zaangażowanego” różnić miałby się znaczącym przesunięciem z odtwarzania antagonizmów społecznych na scenie, do stawiania pytań o same linie podziału i tym samym aktywizację publiczności, mówi kurator Marcin Maćkiewicz.

Wisząca na zamkowej wieży romska flaga, instalacja Marka Millera zapowiada spektakl „Open for Everything” Constanza Marcas/DorkyPark, pierwszą odsłonę # nie jesteś mi obojętny. Ta teatralna podróż prowadzi nas przez dzisiejsze życie europejskich Romów, z humorem i dystansem przedstawiając uprzedzenia, klisze, nieporozumienia, podobieństwa, przykłady dyskryminacji, ubóstwo i przemoc. Skąd biorą się uprzedzenia? I kim właściwie są prawdziwi nomadzi XXI wieku?

Artysta na wyciągnięcie ręki!

Cykl “Laboratorium” – to program rezydencji artystycznych, w ramach którego powstawać będą nowe projekty, miejsca współpracy artystów będzie można swoje odczucia konfrontować z twórcami. Jakub Jasiukiewicz w swoim “Obserwatorium” chce poruszyć kwestię dotykającą wszystkich ludzi – STRACH i jego emanację pod szyldem wspólnych fobii społecznych. W drodze warsztatów, wykładów oraz wspólnej pracy nad wystawą z osobami z różnych grup wiekowych (prace tworzone będą za pomocą dostępnych urządzeń rejestracji i przetwarzania obrazu cyfrowego) nasze lęki mają być ekstrapolowane z ich nosicieli i transponowane na ich fizyczne wizualizacje. Każdy może uczestniczyć w projekcie zobaczyć, na czym polega sam proces, jednocześnie to element dyskusji o otaczającym nas świecie – mówi Jakub Jasiukiewicz. Artystę można codziennie spotkać w Zamku, wystarczy w Świetlicy zapytać o obserwatorium…

Szczegółowy program zamkowych wydarzeń znajdziecie w naszym Kalendarium Kulturalnym a także na nowej stronie www.zamek.poznan.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz