Centrum

Jakie zmiany czekają ul. Św. Marcin?

Proponowane przez ZDM zmiany na Św. Marcinie  Foto: ZDM

Proponowane przez ZDM zmiany na Św. Marcinie Foto: ZDMŚwięty Marcin czekają zmiany. Jak wpłyną na ożywienie tej reprezentacyjnej niegdyś ulicy i jaki będzie ich zakres? Być może odpowiedzi na te pytania poznamy po kończących się dzisiaj konsultacji społecznych.

Teraz Św. Marcin ożywa tylko podczas różnych akcji organizowanych głównie w pobliżu Zamku. To ma się jednak zmienić.

Poznaniakom podobało się zmienieni parkingu przed Zamkiem w wielki trawnik. Niestety była to zmiana tymczasowa związana z Festiwalem Ethno Port, ale dała wyobrażenie jak Św. Marcin może wyglądać.

Koncepcję zagospodarowania przestrzeni publicznej ulicy Św. Marcin zaproponował Zarząd Dróg Miejskich. Zgłoszone projekty, choć są tylko ogólnymi projektami, wyglądają obiecująco. Dzisiaj (10.06) mija termin zgłaszania uwag do planów proponowanych przez ZDM.

Swoje uwagi do zaproponowanych przez ZDM zmian na ul. Św. Marcin zgłosił między innymi Paweł Sztando, radny osiedla Stare Miasto. Zaproponował on stworzenie ścieżki rowerowej na zamkniętej dla pojazdów części al. Marcinkowskiego przy Galerii MM, poszerzenie chodnika na ul. Św. Marcin pomiędzy ul. Ratajczaka a ul. Piekary, zwiększenie ilości zieleni na całej długości ul. Św. Marcin oraz al. Marcinkowskiego przy Galerii MM oraz likwidację sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu Św. Marcina i Piekar.

Doceniam fakt, że miasto zdecydowało się przedstawić odważny projekt poznańskich inżynierów, który przywraca ulicę również pieszym, przejście dla pieszych na przy ul. Kantaka i ul. Garncarskiej zdecydowanie ułatwi codzienne życie i umożliwi płynny przepływ pieszych, dobrym rozwiązaniem jest zwężenie ulicy w jeden pas ruchu w kierunku al. Marcinkowskiego – wyjaśnia Paweł Sztando – niestety, do tej pory odcinek ten był “drogą szybkiego ruchu”. Zamknięcie dla pojazdów części al. Marcinkowskiego przy galerii MM spowoduje ograniczenie tranzytu samochodowego przez Stare Miasto.

Radny dodaje, że koncepcja zaproponowana przez miasto to pierwszy krok do odnowienia ul. Św. Marcin. Bardzo ważną sprawą jest określenie funkcji tej ulicy, bez wątpienia za modernizacją ulicy powinna iść poprawa estetyki w tym miejscu – podkreśla Paweł Sztando – ulica Św. Marcin od dawna kojarzona jest ze szpecącymi reklamami i zawłaszczaniem przez nich przestrzeni.

Naukowo do propozycji zmian podeszli badacze z Instytutu Socjologii, którzy przeprowadzili serię zogniskowanych wywiadów grupowych dotyczących postrzegania ul. Święty Marcin. Zorganizowano cztery wywiady pomiędzy 29 maja a 4 czerwca. Spotkanie podsumowujące ten projekt odbędzie się w Sali Kominkowej Centrum Kultury Zamek dzisiaj (10.06) o godzinie 17:00.

O proponowanych zmianach na Św. Marcinie dyskutować będą dzisiaj Mirosław Kruszyński, Wiceprezydent Miasta Poznania, Eugeniusz Bayer, Naczelnik Wydziału, Zarządzania Ruchem w Zarządzie Dróg Miejskich, Radosław Ciesielski, Zarząd Dróg Miejskich, Bartosz Kaźmierczak, Zakład Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, współautor koncepcji nowej aranżacji ulicy Św. Marcin przedstawionej 23 kwietnia przez władze miasta, Rafał Drozdowski, Dyrektor Instytutu Socjologii UAM oraz badacze z Instytutu Socjologii UAM.

Ethno Port 2013 Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz