Wojewoda Wielkopolski wydał pozwolenie na budowę kładki łączącej budynek nowego dwora PKP w Poznaniu z peronami 4,5,6. Pozwolenie dotyczy także rozbiórki części wiat od strony ul. Głogowskiej.
Jak ostatecznie będą wyglądały kładki nie wiadomo. Wcześniejsze wizualizuję dworca przedstawione przez Trigranit niewiele miały wspólnego z zrealizowanym projektem. Jak zapowiada PKP przejście będzie schowane w budynku, nie będzie więc przesłaniać odtworzonej fasady.
Projekt budowlany przewiduje połączenie istniejącego tak zwanego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego z peronami 4,5,6 oraz zejściem przy Dworcu Zachodnim. Kładka będzie połączona po stronie wschodniej z ciągiem pieszym znajdującym się na parkingu Centrum. Konstrukcja będzie opierać się na stalowych żelbetonowych słupach posadowionych na peronach oraz przy zejściu od strony Placu Dworcowego.
Na kładkę międzyperonową planowane są wejścia za pomocą zwykłych schodów, a na peronach 4,5 i przy zejściu od strony zachodniej także za pomocą schodów ruchomych. Dodatkowo między poziomem wejść i poziomem kładki zostały zaprojektowane windy. Zadaszenia na peronach 4,5 i 6 zostaną częściowo zdemontowane.
PKP prowadzi też rozmowy dotyczące przyszłości budynku starego dworca. Ostateczna decyzja co do inwestycji zapadnie na pewno w tym roku – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający PKP ds. nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że budynek zostanie zburzony, nie ma w nim bowiem zbyt wiele substancji zabytkowej. To co pozostało z dawnego obiektu nie przedstawia szczególnej wartości. Obiekt zostanie wyburzony mimo, że nie jest w złym stanie technicznym, jego przebudowa do nowych funkcji była by jednak zbyt kosztowna – tłumaczy Jarosław Bator.
Do rewitalizacji budynku i przywróceniu ponownie funkcji dworcowych zachęcają organizacje społeczne, na taką potrzebę wskazują także władze miasta.
Dodaj komentarz