Aglomeracja

Kalendarium Poznańskie – 10 marca

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

Słońce w znaku Ryb

Birma – Święto Pory Bezdeszczowej
40 Męczenników
Dzień Mężczyzn

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA Urodzeni 10 marca uchodzą za osoby mądre i szlachetne. Tak jest też chyba w rzeczywistości, ponieważ działają w sposób przemyślany i godny. To, co wykonują traktują z należyta powagą. Są obowiązkowi i wymagający, zarówno w stosunku do siebie jak i do innych. Nie zrobią nic, co mogłoby przynieść ujmę na ich honorze. W kontaktach międzyludzkich są szczerzy i otwarci. Ich psychika jest niezwykle wrażliwa. Trudno jest im podjąć decyzję nawet w sprawach małej wagi. Często towarzyszy im zmiana nastrojów. Są jednak lubiani przez otoczenie, w czym pomocna jest zapewne ich zmysłowość.

10 Marca Kościół Katolicki wspomina czterdziestu Męczenników, św. Jana Oligvie

Przysłowie: „Czterdziestu męczenników jakich, czterdzieści dni będzie takich”.

Patronem dnia jest św. Symplicjusz I, papież. Kierował Kościołem w latach 468-483. Zwalczał błędne poglądy, że Chrystus posiada jedynie naturę boską (monofizytyzm).

Cytaty na dziś:

– Najwięcej energii kosztują człowieka te wszystkie abstynencje. Stanisław Ignacy Witkiewicz
– Nowość, nie zawiera się nigdy w pomyśle, ale w jego ujęciu. Stefan Napierski
Prawo Murphy’ego: Gdy znany i mający wieloletnie doświadczenie ekspert stwierdza, że coś jest możliwe, najprawdopodobniej ma rację. Gdy tenże stwierdza, że coś jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.!0D
Liczby: 270 stopni może przekręcić głowę sowa uszatka.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1822 W Manieczkach koło Śremu zmarł Józef Wybicki, działacz niepodległościowy, poeta, autor hymnu.

Józef Wybicki Foto: wikipediaW latach 1766–1767 uczestniczył jako pomocnik mecenasa w zjazdach Trybunału Koronnego, które odbywały się w Poznaniu, Bydgoszczy i Piotrkowie. Starał się tam podnosić swoje kwalifikacje prawnicze, chociaż jego pracowitość często spotykała się z szyderczymi komentarzami (pod jego oknami w Poznaniu krzyczano nawet “Cyceronie, żyj z nami”).

12 lipca 1775 książę wojewoda Antoni Barnaba Jabłonowski mianował go podwojewodzim poznańskim. Do kompetencji Wybickiego na tym stanowisku należały kontrola miar i wag w całym województwie oraz sprawowanie jurysdykcji nad Żydami. Urząd ten pełnił do 1776, następnie opuścił Wielkopolskę, wyjeżdżając do Warszawy, gdzie otrzymał od króla godność szambelana, w 1777 został członkiem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych a następnie generalnym wizytatorem szkół okręgu wileńskiego, najbardziej się jednak zasłużył w pracach nad naprawą ustroju Rzeczypospolitej.

Po ślubie ze swoją drugą żoną nie chciał wracać do rodzinnego Będomina, który po I rozbiorze znalazł się w państwie pruskim, postanowił więc sprzedać swój majątek na Pomorzu i osiedlić się w Wielkopolsce. 21 czerwca 1781 za 150 tys. zł zakupił dwie wsie koło Śremu – Manieczki i Psarskie. Główną rezydencją Wybickich były Manieczki, po urządzeniu tamtejszego dworu i gospodarstwa jesienią 1781 mogła tam zamieszkać tez jego świeżo poślubiona żona Estera. W późniejszych latach Wybicki sprzedał Psarskie i zakupił pobliskie Przylepki i Boreczek. Założył też dwie nowe osady – Brodnickie Holendry (obecnie Brodniczka) i Esterpole, nazwane tak na cześć małżonki.

Autor hymnu spoczywa w Poznaniu Foto: wikipedia11 sierpnia 1791 został wybrany jednym z dwóch delegatów miasta Poznania na sejm w Warszawie. Aby mógł reprezentować Poznań na sejmie, wcześniej musiał przystąpić do stanu mieszczańskiego i w tym celu 6 sierpnia przed magistratem w Śremie przyjął prawo miejskie, biorąc na siebie “obowiązek zwierzchności miasta Śremu”.

Przyjaźnił się z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskiego Kiedy we wrześniu 1794 Kościuszko rozkazał Dąbrowskiemu wkroczyć do Wielkopolski, jednocześnie mianował Wybickiego pełnomocnikiem rządowym przy oddziałach Dąbrowskiego. Wcześniej, w sierpniu 1794, Wybicki zredagował tekst odezwy Kościuszki do Wielkopolan, kiedy w Wielkopolsce również wybuchło powstanie.

Podczas wojen napoleońskich 6 listopada 1806 roku Wybicki i generał Dąbrowski wkroczyli do Poznania wywołując w mieście ogromny entuzjazm.

Mazurek_Dąbrowskiego_manuskryptW relacji z tego dnia można przeczytać: Dąbrowski z Wybickim zbliżali się wolno powozem […] Powóz generalski poprzedzali już gońcy, rozrzucający wspomnianą proklamację do Narodu […] Mimo dżdżystej pogody listopadowej na drogach podmiejskich witały ich tłumy, a entuzjazm stawał się coraz większy, im bliżej byli miasta […] Dąbrowski i Wybicki słyszą znane sobie słowa: “Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, będziem Polakami!” Tak, to lud śpiewa,a z jego oczu płyną łzy szczęścia, radości.

Po rezygnacji z funkcji Prezesa Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego w 1821 roku 74-letni Wybicki powrócił z Warszawy do swojego majątku w Manieczkach, gdzie spędził ostatnie miesiące życia.

Zmarł nagle 10 marca 1822 r według ksiąg parafialnych na atak febry, został pochowany przy kościele w Brodnicy koło Śremu, w skromnej mogile. 11 października 1923 dokonano ekshumacji zwłok Wybickiego, po czym przewieziono je do Poznania i 14 października, razem ze szczątkami Antoniego Amilkara Kosińskiego i Andrzeja Niegolewskiego, innych uczestników wojen napoleońskich, uroczyście pochowano w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

1873 Urodził się Witold Noskowski, polski dziennikarz, krytyk teatralny i muzyczny.

Od 1906 r. włączył się w działalność kabaretu krakowskiego Zielony Balonik, pisząc dla niego szereg tekstów (m. in. szopki) oraz komponując i akompaniując. Po I wojnie światowej pisał dla “Kuriera Warszawskiego”, a w 1925 r. przeniósł się do Poznania, gdzie pracował w “Kurierze Poznańskim”, a także w rozgłośni Polskiego Radia. (zm. 1939).

Kurier_Poznański_nr_297

Dominik-Herberholz1979 Urodził się Dominik Herberholz, poznański radny Lewicy.

Ukończył studia politologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W swojej ulotce wyborczej pisał: Był to rok 1998. Już wtedy wiedziałem, że swoją przyszłość chcę związać z aktywnością polityczną oraz działalnością społeczną. By połączyć wiedzę teoretyczną, którą zdobywałem na studiach, z praktyką, od roku 1999 zaangażowałem się w życie polityczne Poznania i Wielkopolski. Przez lata organizowałem rozliczne akcje społeczne i polityczne, stając w obronie interesów poznaniaków. Jest radnym  Miasta Poznania w od 2006 roku.

Pracuje także jako dyrektor działu sprzedaży informatycznej spółki Asseco Poland. Interesuje się kinem europejskim,  rynkiem  papierów wartościowych, podróżami i  żeglarstwem.

1997 Zmarł w Poznaniu Władysław Kuraszkiewicz, językoznawca, slawista, doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego prochy spoczywają w Alei Zasłużonych cmentarza na Junikowie.

ZDARZYŁO SIĘ 10 MARCA

1526 Zmarł w Warszawie Janusz III, ostatni książę mazowiecki.

1646 Król Władysław IV Waza ożenił się z księżniczką francuską Marią Ludwiką Gonzagą de Nevers.

1793 We Francji utworzono Trybunał Rewolucyjny – sąd polityczny, w którego decyzjach nie obowiązywały żadne prawa i kodeksy.

http://www.youtube.com/watch?v=nbDpTqB3r5Q

1862 USA wypuściły pierwsze papierowe pieniądze (5$, 10$, 20$, 50$, 100$, 500$ i 1000$).

1910 Koniec niewolnictwa w Chinach.

1934 W Polsce uchwalono pierwszą ustawę o ochronie przyrody, która dała m.in. podstawy prawne do tworzeniaparków narodowych.

1936 Urodził się Sepp Blatter, szwajcarski działacz sportowy, sekretarz generalny FIFA.

1940 Urodził się Chuck Norris, (Carlos Ray Norris) amerykański aktor (Strażnik Teksasu), uczeń Bruce`a Lee.

1940 Zmarł Michaił Bułhakow, pisarz rosyjski. Autor powieści “Mistrz i Małgorzata” i “Biała gwardia”, opowiadań i utworów scenicznych.

1945 II wojna światowa: Amerykanie dokonali nocnego nalotu dywanowego na Tokio. Zginęło ponad 100 tys. ludzi.

1947 Polska i Czechosłowacja podpisały traktat graniczny.

1951 Urodził się Andrzej Wasilewicz, polski aktor. Od lat 80. ubiegłego stulecia mieszka w USA. Znany przede wszystkim jako Zenek w filmach o Kargulu i Pawlaku (Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć).

http://www.youtube.com/watch?v=DoOfzPzx_tk

1955 Urodził się Juliusz Machulski, polski reżyser (Seksmisja, Kroll, Kiler).

1957 Za 100000 dolarów Presley kupił posiadłość Graceland w Memphis w stanie Tennesse.

1958 Urodziła się Sharon Stone, amerykańska aktorka (Nagi instynkt, Sliver, Kasyno).

1965 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Eight Days A Week” – The Beatles.

Był to pierwszy amerykański “number one” Beatlesów za Oceanem. Piosenka nie znalazła się jednak na listach w Wielkiej Brytanii, ponieważ nie ukazała się tam na singlu.

http://www.youtube.com/watch?v=Vs5qsk0pc6Y

1966 Urodziła się Edie Brickell, wokalistka grupy The New Bohemians znanej z przebojów „What I Am?”, „Love Like We Do” oraz „Circles”, prywatnie żona Paula Simona.

1973 Urodziła się Eva Herzigová, czeska modelka, aktorka.

1974 Na terenie Filipin odnaleziono żołnierza cesarskiej armii japońskiej, który wciąż był przekonany, że wojna trwa i że wcześniej czy później zostanie odbity.

1976 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów ‘December 1963 (Oh, What A Night)’ – The Four Tops.

1977 Premiera filmu „Gwiezdne Wojny”, w reżyserii George’a Lucasa. U nas w parodii poznaniaka, Stanisława Mąderka.

http://www.youtube.com/watch?v=4hPAu8mKVe4

1979 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „I Will Survive” – Gloria Gaynor.

1984 „Jezu, jak się cieszę” – Klausa Mitffocha numerem 1 w 99 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1986 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Sara” – Starship.

1987 Watykan formalnie sprzeciwił się sztucznemu zapładnianiu i przenoszeniu embrionów.

1987 Japończyk Hideaki Tomoyori wyrecytował z pamięci liczbę Pi do 4 000 miejsc po przecinku.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Stutter” – Joe & Mystikal; US Top Album „Hot Shot” – Shaggy.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Everything Is Possible/Evergreen” – Will Young; UK Top Album: „The Essential” – Barbra Streisand.

2002 Lotnictwo izraelskie zaatakowało przy pomocy 30 rakiet biura Jasera Arafata oraz budynki administracji Autonomii Palestyńskiej.

Imieniny obchodzą: Cyprian, Marceli, Symplicjusz, Aleksander

Cyprian; imię to wywodzi się z języka łacińskiego i składa się z dwóch członów, pierwszy to nazwa wyspy – Cypr, drugi – przyrostek używany do tworzenia imion. Zatem Cyprianus to człowiek Cypru

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Cyprian, fr. Cyprien, niem. Zuprian, wł. Cipriano.

* Od Cypriana aż do Jana, gdy pogoda jest zapłakana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego. (powiedzenie ludowe)

Charakter: Cyprian jest mężczyzna niezwykle zmysłowym, wrażliwym i impulsywnym, o artystycznej duszy. Intuicja i doświadczenie życiowe znaczy dla niego więcej niż wiedza książkowa. Lubi dalekie podróże i romantyczne zakątki, dobre książki i muzykę.

Marceli, imię łacińskie, pochodzi od nazwy rodu Marcelli, który pierwotnie był plebejskim, a z czasem stał się patrycjuszowskim.

Odpowiedniki obcojęzyczne: łac, ang. Marcellus, fr. Marcel, hiszp. Marcelo, wł. Marcello.

Marceli kieruje się w życiu intuicją. Jest subtelny i wrażliwy. Zwykle starannie wykształcony, daje przykład swoją pracowitością, lubi ład i porządek. Uwielbia towarzystwo i podróże.

Symplicjusz i Symplicy pochodzą od łacińskiego słowa “simplex”, czyli “prosty, szczery, uczciwy”. Mężczyźni o tym imieniu są stateczni i rozważni. To dobrzy negocjatorzy i rozjemcy, sprawdzający się w dyplomacji i polityce. Są dobrymi i przekonującymi mówcami, posiadają też uzdolnienia muzyczne.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz