Słońce w znaku Raka
Święto narodowe Mongolii. Rocznica zwycięstwa rewolucji ludowej 1921.
Światowy Dzień Ludności, ogłoszony w 1987 roku przez ONZ dla upamiętnienia narodzin pięciomiliardowego mieszkańca Ziemi (wg obliczeń statystycznych)
Osoby urodzone 11 lipca są ambitne i energiczne. Odznaczają się bystrym umysłem i dobrym gustem. Natura obdarzyła je poczuciem piękna. Lubią stwarzać pozory władczości.
Cytaty na dziś:
– Idealiści pragną materializacji duchów. Stanisław Jerzy Lec
– Dla miłości nie jest ważne, aby ludzie do siebie pasowali, ale by byli razem szczęśliwi. Brigitte Bardot
– Połowy dokonał, kto zaczął. Horacy
– Lipcowa pogoda zmienną twarz chowa. Przysłowie
KALENDARIUM POZNAŃSKIE
1885 W podpoznańskiej wsi Górczyn zmarł Maciej Palacz, sołtys tej wsi i wychowanek gimnazjum Marii Magdaleny, uczestnik Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów. To on rozpoczął przygotowania chłopów do powstania.
Po ukończeniu szkoły ludowej w Górczynie rozpoczął naukę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, nie ukończył go jednak, gdyż w 1830 roku udał się do Królestwa Kongresowego, by wziąć udział w powstaniu listopadowym.
W 1836 został wybrany sołtysem Górczyna. Urząd ten sprawował aż do 1846 roku. W 1845 został członkiem Związku Plebejuszy, z ramienia którego organizował powstanie wśród wielkopolskich chłopów. Po aresztowaniu Karola Libelta i Ludwika Mierosławskiego w lutym 1846 stanął na czele górczyńskich chłopów w nocy z 3 na 4 marca w ramach powstania.
Oddział oczekiwał rozkazu ataku na Poznań, polecenia jednak nigdy nie wydano, zaś Palacza wraz z innymi powstańcami aresztowano. Po aresztowaniu osadzono go w Moabicie, gdzie przez dwa lata oczekiwał na proces. W dniu 2 grudnia 1847 w ramach procesu polskich powstańców skazano go na dwa lata więzienia zaliczając na poczet kary okres spędzony w areszcie.
W 1855 roku wycofał się z polityki i zajął się uprawą ziemi. W nieznanych okolicznościach utracił jednak gospodarstwo i do końca życia zajmował się pośrednictwem w handlu płodami rolnymi.
Fragmenty wiejskiej zabudowy na Górczynie, fot: wikipedia
1919 Pomimo podpisanego pokoju i trwającego rozejmu polsko-niemieckiego oddziały niemieckie wspomagane przez artylerię dokonały ataku na Wieruszów w Wielkopolsce. Siły wielkopolskie odparły atak.
1940 Hitler podpisał dekret o urbanistycznym przekształceniu Poznania.
Wschodni Poznań- lata okupacji Foto: Cyryl
1975 Na Starym Rynku zainaugurowane zostały cykliczne (soboty i niedziele) przedstawienia “Światło i dźwięk” trwające około 35 minut.
Przedmiotem seansów są zabytki architektury (Ratusz oraz budynek Wagi Miejskiej, Domki Budnicze, Pręgierz i fontanna Prozerpiny). Ich urodę wydobywa się przy pomocy światła, zaś całość zharmonizowana jest z muzyką polską. [Źródło: Kronika Miasta Poznania nr 1/76]
fot: Jarmark Świętojański w 1978, i 1980, źródło: archiwum MTP
ZDARZYŁO SIĘ 11 LIPCA
1533 Papież Klemens VII ekskomunikował Henryka VIII, króla Anglii.
1649 Rozpoczęło się (trwające do 25 VIII) opisywane przez Henryka Sienkiewicza w “Ogniem i mieczem” oblężenie stolicy rodu Wiśniowieckich Zbaraża przez wojska kozacko-tatarskie dowodzone przez Bohdana Chmielnickiego i chana Islam Gireja.
1690 Wilhelm Orański pokonał obalonego katolickiego króla Anglii Jakuba II w bitwie nad rzeką Boyne w Irlandii. Co roku w ostatnią niedzielę przed przypadającą rocznicą bitwy protestanci z Ulsteru organizują uroczystą paradę. Trasa ich przemarszu przebiega przez dzielnicę katolicką, więc zazwyczaj parada kończy się starciami pomiędzy Protestantami, Katolikami i policją.
1697 Urodził się Jean Baptiste Bourguignon d’Anville, francuski geograf i kartograf. Był drugim po Merkatorze twórcą nowoczesnej kartografii. Sporządził 211 map
1776 Angielski żeglarz i odkrywca kapitan James Cook wyruszył z portu w Plymouth w swoją trzecią i ostatnią podróż, podczas której zginął w starciach z Hawajczykami.
1892 Amerykańskie Biuro Patentowe stwierdziło, że odkrywcą żarówki elektrycznej z żarnikiem węglowym umieszczonym w bańce próżniowej jest raczej Joseph Swan niż Thomas Edison. Swan skonstruował żarówkę niezależnie od Edisona w 1878 roku.
1897 Solomon Andrée wystartował wraz z N.Strindbergiem i K.Fränkelem balonem “Orzeł” ze Spitsbergenu w kierunku Bieguna Północnego. Wyprawa się nie powiodła, wylądowali 800 km od Bieguna i 300 km od najbliższego lądu. Po 3 miesiącach wędrówki saniami zmarli z wycieńczenia i głodu. Szczątki wyprawy odnaleziono dopiero 33 lata później.
1898 Rozpoczęła się pierwsza autokarowa podróż turystyczna (6-dniowa wycieczka z Paryża do Aix-le-Bains) Kosztowała 180 franków.
1904 Urodziła się Hanka Ordonówna ,właśc. Marianna Tyszkiewicz, z domu Pietruszyńska, aktorka i piosenkarka.
1920 Odbył się plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu, terenach spornych między Polską a Niemcami w celu określenia przynależności państwowej tych ziem. Za przyłączeniem do Polski opowiedziało się tylko 3,5% głosujących.
1934 W Mediolanie urodził się Giorgio Armani, włoski projektant mody.
1937 Zmarł w wieku 39 lat George Gershwin, amerykański kompozytor i pianista. Łączył elementy muzyki murzyńskiej, jazzu i współczesnych tańców. Twórca “Błękitnej Rapsodii”, opery “Porgy and Bess”, “Amerykanina w Paryżu” oraz muzyki do rewii i komedii filmowych. Zgon nastąpił w szpitalu w Hollywood podczas operacji guza mózgu. (ur. 26.09.1898).
1942 Urodził się Tomasz Stańko, jeden z najwybitniejszych współczesnych trębaczy jazzowych.
1959 Urodził się Richie Sambora, gitarzysta grupy Bon Jovi. Wydaje także płyty solowe.
1959 Urodziła się Suzanne Vega, wokalistka, gitarzystka, kompozytorka i autorka tekstów. Zauważył ją i pokierował jej karierą Lenny Kaye, muzyk z grupy Patti Smith. Uwagę zwróciła piosenką „Luka”, która stała się ogólnym przebojem w 1987 roku. Trzy lata później ponownie trafiła na listy przebojów za sprawą zremiksowanej przez DNA piosenki „Tom’s Diner”. Inne znane jej piosenki to „Book of Dreams”, „When Heroes Go Down” i „No Chip Thrill”.
1962 Przeprowadzono pierwszą transatlantycką transmisję telewizyjną – przez satelitę Telstar I.
1969 Ukazał się singiel grupy The Rolling Stones “Honky Tonk Woman”.
1971 W Warszawie urodził się Piotr Kraśko, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Jest synem scenarzystki Barbary Pietkiewicz i dziennikarza Tadeusza Kraśki, a wnukiem Wincentego Kraśki, działacza komunistycznego z czasów PRL, członka KC PZPR. Brat cioteczny dziennikarki, Moniki Richardson.
1975 W pobliżu miasta Xi’an, dawnej stolicy Chin, odkryto wielką armię terakotowych żołnierzy, strzegących grobu pierwszego cesarza, któremu udało się zjednoczyć kraj. Armia naturalnej wielkości ceramicznych żołnierzy liczyła ponad 6 000 figurek, a wykonano ją prawdopodobnie około roku 206 p.n.e
1980 Zmarł Zygmunt Berling, generał, dowódca I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, I Armii Polskiej w ZSRR a następnie I Armii WP. (ur. 27.06.1896).
1981 Neva Rockefeller została pierwszą kobietą, której sąd nakazał płacić mężowi alimenty.
1982 Drużyna polska zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Hiszpanii. Mistrzami zostali Włosi.
1987 Singel “Alone” grupy Heart’s nr 1 w USA.
1993 Czasopismo FORUM przeprowadziło dość ciekawe badanie opinii publicznej – grupę mężczyzn zapytano o to, z jaką kobietą chcieliby się znaleźć w szalupie ratunkowej, gdyby stali się rozbitkami. Okazało się, że większość z nich wybrało aktorkę DEMI MOORE.
1995 Brytyjski aktor Hugh Grant został ukarany grzywną 750 $ i dwa lata w zawieszeniu przez sąd w Los Angeles. Sąd nakazał również, że aktor ma ukończyć kurs wiedzy na temat AIDS. Wszystko to było konsekwencją przyłapania Granta z prostytutką w samochodzie zaparkowanym w bocznej uliczce.
1998 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Because We Want To” – Billie.
1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Livin’ La Vida Loca” – Ricky Martin.
2006 Nowym trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej został Leo Beenhakker.
Imieniny obchodzą; Benedykt, Karina, Pelagia, Olga, Cyprian
Benedykt, imię pochodzące z języka łacińskiego benedictus – „błogosławiony”
Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Benedictus, ang. Benedict, wł. Benedetto, hiszp. Benedicto.
Benedykt jest mężczyzną, któremu w życiu wszystko przychodzi zbyt łatwo, a zwłaszcza pieniądze i znajomości, przez to staje się beztroski i mało odpowiedzialny. Jego zmienny charakter jest bardzo często przyczyna licznych konfliktów z otoczeniem. Mimo to lubi on wesołe towarzystwo, zabawę i bogate wygodne życie. Jego ulubiony kolor to żółty, a zwierzę – jeleń. Najczęściej stosowane zdrobnienia to: Benek, Benio. Imię to zyskało popularność dzięki Benedyktowi z Nursji – założycielowi zakonu i opactwa benedyktyńskiego na Monte Cassino w roku 529.
Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło.
Karina jest skromna, łagodna i uczynna, bywa jednak bierna życiowo, a jej wrodzona skrytość utrudnia przeanalizowanie wielu spraw z życzliwymi osobami. Jest bardzo wrażliwa.
Olgę wyróżnia doskonała intuicja i niezwykła wrażliwość, które pozwalają jej rozwijać zainteresowania artystyczne. Oryginalną i pociągającą osobowością wywiera duże wrażenie na otoczeniu. Olga jest dzielna, odważna oraz stanowcza i reprezentuje postępowe poglądy. Jest bardzo dobrą żoną i matką. Ubiera się elegancko i modnie.
Pelagia jest osobą zaradną, lubi imponować innym, jest oszczędna i punktualna. Uchodzi za wzorową matkę. Bardzo lubi podróże.
Dodaj komentarz